Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Roztavené palivové tyče ve Fukušimě 'propálily' beton

Svět

  10:30aktualizováno  11:55
TOKIO/PRAHA - Japonská firma TEPCO, která provozuje jadernou elektrárnu Fukušima, až teď přiznala, že mohlo dojít k ještě větší katastrofě, než se dosud uvádělo.

Poškozený reaktor ve Fukušimě foto: Reuters

Roztavené jaderné palivo zřejmě proniklo hluboko do betonového dna prvního reaktoru poté, co zemětřesení a přívalová vlna tsunami poškodily chladicí systém elektrárny, a zastavilo se pouhých 37 centimetrů od vnějšího ochranného pláště.

Vyplývá to z nové simulace katastrofy, která svědčí o podstatně vážnější situaci v tomto nukleárním zařízení, než se doposud předpokládalo.

Podle firmy TEPCO, která je provozovatelem elektrárny, nejnovější propočty ukázaly, že uranové palivové tyče v prvním reaktoru se zcela roztavily, propálily vnitřní ochrannou vrstvu reaktoru a silně rozrušily betonové dno. Původně společnost TEPCO mluvila o roztavení poloviny palivových tyčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle nejhoršího scénáře palivo proteklo betonem a zastavilo se pouhých 37 centimetrů od vnějšího ocelového pláště, který je poslední bariérou, jež radioaktivní materiál z elektrárny odděluje od okolního světa.

Firma TEPCO dosud tvrdila, že část paliva pronikla vnitřní ochrannou vrstvou k betonovému dnu. Jaké škody ale napáchalo palivo na betonu, společnost neuváděla, s poukazem na nedostatek údajů. K roztavení palivových tyčí došlo podle simulace i v dalších dvou poškozených reaktorech, tam se ale do betonového dna dostalo jen 60 procent paliva a škody byly menší.

"Nikdo neví, jak zlé to ve skutečnosti je"

Provozovatel elektrárny se domnívá, že díky ochlazování vodou je nyní roztavené palivo stabilizováno. Firma TEPCO se nicméně chystá ještě detailně prozkoumat řadu míst v poškozených reaktorech, v nichž přetrvává vysoký stupeň radioaktivity.

Zatím totiž není známa přesná poloha paliva, které se provrtalo do betonu, ani to, nakolik se palivo uvnitř betonu daří ochlazovat a jestli toto palivo nepropaluje beton dál. "Celou dobu jsem prohlašoval, že byl beton narušen a že existuje nebezpečí dalšího úniku radiace," komentoval výsledky simulace fyzik Hiroaki Koide z ústavu výzkumných reaktorů při kjótské univerzitě. "Ve skutečnosti není možné nahlédnout dovnitř reaktoru a většina měřicích zařízení byla vyřazena z provozu. Takže nikdo vlastně neví, jak zlá situace je," dodal.

Katastrofa v atomové elektrárně Fukušima z 11. března byla nejhorším jaderným neštěstím ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Poškozeny byly tři ze šesti reaktorů a únik radiace do okolí si vyžádal evakuaci až 100.000 lidí. Japonská vláda již dříve sdělila, že některé oblasti budou neobyvatelné několik desetiletí.

Tsunami zaplavuje areál elektrárny Fukušima. Nové snímky zveřejnila společnost TEPCO po dvou měsících od zemětřesení.
Fukušima 1 na snímku z října 2008

Vlevo tsunami zaplavuje areál elektrárny, vpravo Fukušima před katastrofou

Autoři: ,