Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Roztržky mezi USA a Ruskem ukončíme

Svět

  17:10
WASHINGTON/MOSKVA - Roztržku ve vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem je třeba ukončit. V pondělí se na tom v telefonickém rozhovoru shodli prezidenti obou zemí Barack Obama a Dmitrij Medveděv, uvedla dnes s odvoláním na zdroje z Bílého domu a z Kremlu agentura Reuters.

Barack Obama foto: AFP

"Prezidenti se shodli, že jako vůdci z generace, která přišla po studené válce, mají jedinečnou šanci vytvořit zcela odlišný typ vztahů mezi oběma zeměmi," uvedl Bílý dům. Podobně se k rozhovoru podle Reuters vyjádřil i Kreml.

Obama s Medveděvem se podle něj shodli, že je třeba "udělat cokoli, co je v jejich moci, aby obnovili rusko-americké vztahy k jejich plnému potenciálu". Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov rovněž uvedl, že Obama a Medveděv povedou bilaterální jednání na okraji summitu skupiny G20 počátkem dubna v Londýně.

Vztahy mezi Washingtonem a Moskvou se zhoršily kvůli americkému plánu na vybudování prvků protiraketové obrany v Česku a v Polsku. Medveděv pohrozil, že pokud USA postaví radar v Brdech a silo s deseti antiraketami v Polsku, rozmístí Moskva střely Iskander v kaliningradské enklávě.

K dalšímu ochlazení mezi USA a Ruskem došlo po rusko-gruzínské válce loni v srpnu, protože Washington patří mezi hlavní zahraničněpolitické spojence Gruzie.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat