Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rúhání připustil existenci holokaustu a hájil íránský jaderný program

Blízký východ

  7:50
NEW YORK - Íránský prezident Hasan Rúhání připustil existenci holokaustu. V rozhovoru pro CNN uvedl, že šlo o obrovský zločin, kterého se dopustili nacisté na Židech. Na komunitní síti Twitter to uvedla moderátorka Christiane Amanpourová, která interview s íránským vůdcem vedla.

Íránský preziden Rúhání na Valném shromáždění OSN. foto: ČTK

Rúhání v rozhovoru odsoudil jakékoli zločiny páchané proti Židům, ale i křesťanům a muslimům. "Nejsem historik a pokud jde o rozměry holokaustu, to by měli posoudit historici. Nicméně jakýkoli zločin proti lidskosti, ke kterému v minulosti došlo, včetně zločinů spáchaných nacisty na Židech, je trestuhodný a měl by být odsouzen," prohlásil íránský vůdce. Rozhovor s íránským vůdcem byl tlumočen do angličtiny, na závěr ale na výzvu moderátorky pronesl prezident i jednu větu nikoli v perštině, ale anglicky.

"Rád bych vzkázal americkým občanům, že jim Íránci nabízejí mír a přátelství," prohlásil Rúhání. Íránský prezident vystoupil v úterý na zasedání Valného shromáždění OSN s mnohem smířlivějším proslovem, než tomu bylo u jeho předchůdce Mahmúda Ahmadínežáda. Ten ve své řeči pravidelně předpovídal "budoucí zánik" Izraele, zpochybňoval holokaust a rezoluce Rady bezpečnosti OSN proti Íránu označoval za "zmuchlané papíry".

Íránský jaderný program slouží míru, řekl Rúhání

Írán nepředstavuje žádnou hrozbu pro region ani pro svět. Na zasedání Valného shromáždění OSN to uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Jeho s napětím očekávaná řeč byla mnohem smířlivější než předchozí proslovy Mahmúda Ahmadínežáda. Teherán chce podle Rúháního problémy řešit, ne je vytvářet. Jeho země bude usilovat o to, aby vyvrátila veškeré pochyby o íránském jaderném programu.

"Jaderné zbraně nemají v íránské bezpečnostní a obranné doktríně místo," prohlásil íránský prezident během zhruba půlhodinového proslovu. Jejich jaderný program je podle něj určen výhradně k mírovým účelům a jsou o tom za určitých podmínek připraveni jednat s mezinárodním společenstvím. Jak Rúhání dodal, společnou řeč je Írán připraven najít i se Spojenými státy.

ČTĚTE TAKÉ

Íránský prezident mluvil klidným hlasem a během proslovu si několikrát otřel čelo kapesníkem. Ostrá slova nicméně použil v souvislosti se sankcemi, které byly na Írán uvaleny kvůli jeho jadernému programu. "Tyto sankce porušují lidská práva. Mají negativní dopad na mnoho běžných lidí, kteří kvůli nim trpí," uvedl Hasan Rúhání.

Íránský vůdce, který byl zvolen teprve v červnu a do funkce nastoupil v srpnu, hovořil i o celkové situaci ve světě a na Blízkém východě. Největší hrozbou pro jeho region je podle něj nebezpečí, že se chemické zbraně dostanou do rukou extrémistických a teroristických skupin. Jeho slova měla jasnou souvislost s děním v Sýrii - Írán je jedním z největších stoupenců prezidenta Bašára Asada, který za teroristy považuje opozici, která proti němu bojuje.

"Mezinárodní společenství by mělo zabránit dalšímu zabíjení nevinných lidí a postarat se o zákaz používání chemických zbraní a jejich zneužití extremistickými skupinami," prohlásil Rúhání. Situace v Sýrii podle něj nemá vojenské řešení.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.