• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Student (ilustrační foto)

Student (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Rumunská vláda varuje studenty: Dávat učitelům květiny je uplácení

Svět
  •   16:17
BUKUREŠŤ - Rumunská protikorupční kampaň, v rámci které bylo v posledních dnech zadrženo několik desítek celníků, se nově zaměřila také na žáky a studenty. Vláda jim chce zvláštní příručkou vysvětlit, že obdarovávání učitelů je "maskované uplácení".

Publikace, kterou nechal kabinet vypracovat ve spolupráci s jistým občanským sdružením, se zmiňuje například o květinách nebo penězích. Žáci prý těmito dárečky často podporují vlastní úspěch. Příručka se ke středoškolákům dostane v březnu.

Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že 61 procent rumunských studentů ve věku 16 až 26 let takové dary učitelům dává. Někteří tak údajně činí pouze jako ocenění náročné učitelské profese, která je v zemi špatně placena.

Čtěte také:

Vysokou míru korupce Bukurešti opakovaně vytýkala Evropská unie, upozornění se týkalo také Bulharska. Problémy s korupcí spolu s nedostatečným pokrokem v boji proti organizovanému zločinu zablokovaly březnový termín vstupu těchto dvou balkánských států do takzvaného schengenského prostoru, v jehož rámci jsou hraniční kontroly prováděny pouze při vstupu do tohoto prostoru a již nikoli při cestování mezi jeho členskými státy.

Autor: ČTK