Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rutte už má post šéfa NATO jistý. Rumunský prezident Iohannis boj vzdal

Svět

  16:44
Rumunský prezident Klaus Iohannis ve čtvrtek oznámil, že už neusiluje o post generálního tajemníka Severoatlantické aliance. Uvolnil tím cestu končícímu nizozemskému premiérovi Marku Ruttemu, který je nyní jediným kandidátem na funkci. Některá média už o něm hovoří jako o příštím šéfovi NATO.

Iohannis uvedl, že Rumunsko Rutteho nástup do čela Aliance podpoří. Odstoupení rumunského prezidenta odstranilo poslední překážku, která mohla zvolení Rutteho bránit. Oznámení přišlo dva dny poté, co nizozemská televize NOS s odvoláním na informované zdroje uvedla, že novým generálním tajemníkem se stane právě dlouholetý nizozemský premiér.

Nástupce současného šéfa Aliance Jense Stoltenberga by měli spojenci definitivně oznámit příští měsíc na summitu ve Washingtonu. Nyní se zdá, že je tato otázka vyřešená s předstihem, což umožní lídrům na vrcholné schůzce vyzdvihovat jednotu Aliance. „Jsme velmi blízko rozhodnutí. Myslím, že Mark Rutte je velmi silný kandidát,“ poznamenal v této souvislosti Stoltenberg při úterním vystoupení v americké metropoli.

Maďarský premiér Viktor Orbán, jehož země se dříve stavěla proti Rutteho kandidatuře, předtím po jednáních se Stoltenbergem oznámil, že už nizozemského premiéra podporuje. Výhrady dávalo najevo také Turecko, to je však odvolalo už v dubnu.

Iohannis se do volby generálního tajemníka NATO přihlásil v březnu. Uvedl při tom, že se chce o post ucházet, protože východoevropské země by ve vrcholných funkcích v Severoatlantické alianci měly mít větší zastoupení.

Nový šéf NATO se ujme funkce na začátku října. Web Politico připomíná, že se tak stane jen měsíc před prezidentskými volbami ve Spojených státech, jejichž vyústění bude utvářet kurz Aliance. Nejistý by byl vývoj zejména v případě vítězství kandidáta Republikánské strany a exprezidenta Donalda Trumpa, který zpochybňuje princip kolektivní obrany NATO i podporu Ukrajiny bránící se ruské agresi.

Rutte je podle Politica známý jako politik, který se dokáže dohodnout s nejrůznějšími aktéry, a před lety dostal přezdívku „zaříkávač Trumpa“, když byl současný republikánský kandidát u moci. Sám nizozemský premiér nedávno řekl, že Evropa musí „pracovat s kýmkoli, kdo je na tanečním parketu“. „Měli bychom přestat vzdychat a stěžovat si na Trumpa,“ řekl v únoru.

Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...