Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rumunsko obdrželo dodávku amerických raket Patriot, reaguje tak na vojenskou přítomnost Ruska v regionu

Svět

  22:20
Bukurešť - Rumunsko ve čtvrtek obdrželo první dodávku amerického protiraketového systému Patriot. Děje se tak v době rostoucí vojenské přítomnosti Ruska v regionu Černého moře, připomíná server Balkan Insight. Rumunsko bude tímto pokročilým zbraňovým systémem disponovat jako první země v oblasti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Alexander Zemlianichenko

Podle premiéra Ludovika Orbana učiní americké rakety zemi bezpečnější. „Strategické partnerství mezi Spojenými státy a Rumunskem se dále projevilo ve vojenské a ekonomické spolupráci, která je pro Rumunsko výhodná,“ citovala předsedu vlády agentura AP.

Rakety budou umístěny na základě Cape Midia poblíž přístavu Konstanca. Jedná se o první z celkem čtyř dodávek, zbylé budou dodávány od roku 2022. Koupě raket země-vzduch Patriot je společně s nedávným pořízením amerických stíhaček F-16 považována za součást snahy Rumunska o dodržení závazku NATO na zvýšení vojenských výdajů na dvě procenta HDP do roku 2024.

Vojenský expert Claudiu Degeratu serveru Balkan Insigt řekl, že na akvizici amerických raket by se mělo nahlížet především z pohledu ruské „urychlené militarizace poloostrova Krym“ po jeho anexi na úkor Ukrajiny v roce 2014. „Ruská federace (na Krymu) rozmístila nové stíhačky, moderní raketové systémy, válečné lodě vybavené střelami krátkého, středního i dlouhého doletu, včetně nadzvukových raket a raket vypalovaných z ponorek,“ řekl Degeratu.

Rumunsko stejně jako NATO vnímá zesílenou vojenskou přítomnost Ruska v regionu jako nebezpečí, a posiluje proto své armádní kapacity. Balkánská země již od roku 2016 hostí americkou základnu protivzdušné obrany, která je umístěna v Deveselu poblíž hranic s Bulharskem. Rozmístění amerických raket Moskva kritizovala, Washington nicméně trvá na tom, že systém má obranný charakter a je namířený proti případným útokům ze strany Íránu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat