26. března 2018 19:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rumunsko zvažuje uzákonění registrovaného partnerství homosexuálů

Pochod homosexuálů (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pochod homosexuálů (ilustrační). | foto: Reuters

Bukurešť Rumunská vláda zvažuje, zda uzákonit registrované partnerství homosexuálů. Podle agentury AP to v pondělí naznačil lídr vládní Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea. Jeho výrok si vzápětí vysloužil kritiku rumunské pravoslavné církve, ke které patří asi 85 procent rumunské populace.

„(Rumunsko) by se mělo zabývat situací jisté menšiny,“ uvedl Dragnea s tím, že existenci menšiny nelze ignorovat. Ačkoliv se výslovně o registrovaném partnerství homosexuálů nezmínil, řekl, že parlament bude hlasovat o vyhlášení referenda, v němž by se Rumuni mohli vyjádřit k právní definici rodiny.

Rumunská ústava sňatek označuje za manželský svazek. Odpůrci registrovaného partnerství žádají, aby bylo v ústavě manželství definováno jako svazek mezi mužem a ženou.

Dragneův výrok se vzápětí stal terčem kritiky pravoslavné církve. Její mluvčí Vasile Banescu uvedl, že Dragneův návrh přispěje k úpadku hodnot manželství a rodiny a změní důležitou roli, kterou rodina sehrává v rumunské společnosti.

Kladnou odezvu naopak Dragnea získal od organizace hájící práva homosexuálů Accept, jež zdůraznila, že právní ochrana rodin stejnopohlavních párů je velmi důležitá, mimo jiné kvůli dědictví.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz