10. července 2017 10:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rus zajatý na Ukrajině obviňuje Moskvu, že se ho zřekla po jeho zajetí

Proruský rebel drží pozici v obci Nikišine jihovýchodně od města Debalceve. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proruský rebel drží pozici v obci Nikišine jihovýchodně od města Debalceve. | foto: Reuters

KYJEV Ruský voják Viktor Agejev, zajatý ukrajinskou jednotkou minulý měsíc v Donbasu na východě země i se spolubojovníky z hlídky proruských separatistů, ve svém prvním rozhovoru s ukrajinskými novináři prohlásil, že ho ruští velitelé nevarovali, že se jej v případě zajetí zřeknou.

Ruský voják Viktor Agejev, zajatý ukrajinskou jednotkou minulý měsíc v Donbasu na východě země i se spolubojovníky z hlídky proruských separatistů, ve svém prvním rozhovoru s ukrajinskými novináři prohlásil, že ho ruští velitelé nevarovali, že se jej v případě zajetí zřeknou.

„Ne, nic takového neříkali. Ani jsem o tom nějak nepřemýšlel. Jak se říká, dokud se to nestane, tak o tom nepřemýšlíš,“ řekl Agejev televizi TSN. Nepřemýšlel ani o tom, že by mohl stanout před ukrajinským soudem. V interview, odvysílaném v neděli večer, tvrdil, že na východ Ukrajiny „přijel bránit bratrský lid“. Další podrobnosti o svém nasazení neprozradil.

Dvaadvacetiletý Viktor Agejev z Altajského kraje na jihu Sibiře byl nejprve jako branec povolán do ruské armády, kde sloužil ve spojařském pluku v Rostovské oblasti. Po skončení povinné služby letos v březnu podepsal s armádou kontrakt a po čtyřech dnech byl převelen na Ukrajinu.

Do zajetí se dostal 24. června u vsi Želobok během potyčky ukrajinských vojáků z 93. brigády s průzkumnou hlídkou ze 4. mechanizované brigády luhanských separatistů.

„Viktor Agejev nikdy nesloužil v ruských ozbrojených silách na základě kontraktu,“ tvrdí ruské ministerstvo obrany, podle kterého Agejev byl po povinné vojenské službě loni v květnu propuštěn z armády do zálohy. Tvrzení, že v ruské armádě zůstal a podepsal příslušný kontrakt, jsou „výmyslem ukrajinských propagandistů“, tvrdí ruští vojáci.

Agejev TSN řekl, že jeho kontrakt s ruskou armádou by mohl potvrdit velitel jeho útvaru číslo 65246 v Novočerkassku.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské pomoci separatistům v Donbasu, Moskva ale nadále přímé zapojení do konfliktu stále popírá. Boje na východě Ukrajiny si od dubna 2014 vyžádaly na 10 tisíc mrtvých.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz