Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruská armáda demonstruje sílu, chřestí zbraněmi od Sachalinu po Balt

Svět

  12:23aktualizováno  12:25
MOSKVA - Do rozsáhlé kampaně ruských vojenských cvičení se ve středu zapojily jednotky od Kaliningradu na západě Ruska po ostrov Sachalin na Dálném východě. Nebývalá aktivita vojsk zahrnuje manévry v severském Barentsově moři, cvičení motostřeleckých útvarů v Povolží a na Uralu nebo manévry Baltské a Černomořské flotily. Vojáci cvičí i v Čečensku.

Jaderný arzenál Ruské federace posílí desítky raket (ilustrační snímek). foto: Reuters

Ruská armáda zahájila další rozsáhlé vojenské manévry.

Ruská armáda zahájila další rozsáhlé vojenské manévry.

Na Sachalinu podle ruského ministerstva obrany cvičný poplach vyvedl z kasáren na 40 000 mužů, kteří nacvičují obranu pobřeží před útokem teoretického nepřítele. Baltická flotila vyplula ke cvičným střelbám. Na západní Sibiři a na Uralu procvičují vojska průchod neznámým terénem s podporou bojových vrtulníků.

Nejvyšší pohotovost

V nejvyšší bojové pohotovosti jsou armádní svazky jižního vojenského okruhu a výsadkové útvary. V plném proudu je blesková prověrka jednotek západního okruhu a Severní flotily. Bojové testy absolvují ruské jednotky dislokované v Arménii, které cvičí boj ve vysokohorských podmínkách s nasazením bezpilotních letounů. V Leningradské oblasti na severozápadě země procvičují ovládání komunikační techniky spojaři.

Manévry se nevyhnuly ani Čečensku. Motostřelecké, tankové a dělostřelecké jednotky tam podle agentury TASS procvičují taktické úkoly při blokování postupu protivníka ve složitém terénu a v denních i nočních podmínkách. Bojové střelby jednotek z Čečenska proběhnou na střelnici Sernovodskij v sousedním Stavropolském kraji.

Podle ruského tisku má série vojenských cvičení zřetelné politické souvislosti. V Bruselu začne ve čtvrtek summit, který se má mimo jiné věnovat vývoji v Rusku a ukrajinské krizi. Vrcholná schůzka podle moskevských novinářů může vyústit v prodloužení či posílení protiruských sankcí.

Ve středu navíc po celé zemi probíhají centrálně řízené oslavy prvního výročí připojení ukrajinského Krymu k Rusku, které vyvolalo tvrdou kritiku Západu.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat