Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruská armáda demonstruje sílu, chřestí zbraněmi od Sachalinu po Balt

Svět

  12:23aktualizováno  12:25
MOSKVA - Do rozsáhlé kampaně ruských vojenských cvičení se ve středu zapojily jednotky od Kaliningradu na západě Ruska po ostrov Sachalin na Dálném východě. Nebývalá aktivita vojsk zahrnuje manévry v severském Barentsově moři, cvičení motostřeleckých útvarů v Povolží a na Uralu nebo manévry Baltské a Černomořské flotily. Vojáci cvičí i v Čečensku.

Jaderný arzenál Ruské federace posílí desítky raket (ilustrační snímek). foto: Reuters

Ruská armáda zahájila další rozsáhlé vojenské manévry.

Na Sachalinu podle ruského ministerstva obrany cvičný poplach vyvedl z kasáren na 40 000 mužů, kteří nacvičují obranu pobřeží před útokem teoretického nepřítele. Baltická flotila vyplula ke cvičným střelbám. Na západní Sibiři a na Uralu procvičují vojska průchod neznámým terénem s podporou bojových vrtulníků.

Nejvyšší pohotovost

V nejvyšší bojové pohotovosti jsou armádní svazky jižního vojenského okruhu a výsadkové útvary. V plném proudu je blesková prověrka jednotek západního okruhu a Severní flotily. Bojové testy absolvují ruské jednotky dislokované v Arménii, které cvičí boj ve vysokohorských podmínkách s nasazením bezpilotních letounů. V Leningradské oblasti na severozápadě země procvičují ovládání komunikační techniky spojaři.

Čečensko: země schizofrenie a teroru, za jejíž krev platí Kreml miliony

Manévry se nevyhnuly ani Čečensku. Motostřelecké, tankové a dělostřelecké jednotky tam podle agentury TASS procvičují taktické úkoly při blokování postupu protivníka ve složitém terénu a v denních i nočních podmínkách. Bojové střelby jednotek z Čečenska proběhnou na střelnici Sernovodskij v sousedním Stavropolském kraji.

Podle ruského tisku má série vojenských cvičení zřetelné politické souvislosti. V Bruselu začne ve čtvrtek summit, který se má mimo jiné věnovat vývoji v Rusku a ukrajinské krizi. Vrcholná schůzka podle moskevských novinářů může vyústit v prodloužení či posílení protiruských sankcí.

Ve středu navíc po celé zemi probíhají centrálně řízené oslavy prvního výročí připojení ukrajinského Krymu k Rusku, které vyvolalo tvrdou kritiku Západu.

Autoři: ,

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...