Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruská armáda se opět otevře Čečencům, rozhodl ministr Šojgu

Svět

  12:41
MOSKVA - V ruské armádě budou znovu sloužit Čečenci. Armáda po dvou čečenských válkách z 90. let brance z tohoto regionu nepovolávala, mladí Čečenci si odbývali vojenskou službu v místních jednotkách ministerstva vnitra. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua už k takové praxi není důvod.

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a ministr obrany Sergej Šojgu (vpravo). foto: Reuters

Šojgu podle moskevského rozhlasu o osudu čečenských rekrutů diskutoval s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Ten už v srpnu vyslovil podiv, proč pro mladé Čečence není v ruské armádě místo.

Ramzan Kadyrov.

"Máme desítky tisíc mladých mužů připravených sloužit v armádě. Z nepochopitelných důvodů ale povolávací rozkazy nedostávají. Zákon o branné povinnosti by měl platit pro všechny," prohlásil tehdy Kadyrov.

Dvě války Moskvy proti čečenským separatistům si ve druhé polovině 90. let vyžádaly desetitisíce mrtvých. Čečenska metropole Groznyj padla do rukou ruské armády v únoru 2000, Moskva poté zavedla v Čečensku přímou prezidentskou správu a jmenovala promoskevskou vládu. Branná povinnost zrušená během války byla tehdy obnovena, ale po pěti letech ji ruské ministerstvo obrany bez vysvětlení znovu zrušilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Rusko opakovaně odmítá úvahy o profesionalizaci ozbrojených sil a brannou povinnost zrušit nehodlá. Počet ruských branců by se měl nicméně v příštích letech výrazně snižovat. Nynější počet odvedenců 650 000 ročně by se do roku 2020 měl omezit už jenon na 140 000 lidí, tedy asi 14 procent celkového početního stavu ruských ozbrojených sil.

Povinná základní vojenská služba trvá nyní v Rusku rok.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...