Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská církev sklidila za kritiku 'ohavné' vousaté zpěvačky výsměch

Tento snímek ruských duchovních byl publikován na sociální síti Twitter s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tento snímek ruských duchovních byl publikován na sociální síti Twitter s... | foto: TwitterReprofoto

Ruská pravoslavná církev odsoudila vítězství vousaté zpěvačky Conchity Wurst v soutěži Eurovize jako symptom morálního úpadku. Pohoršené stanovisko církve sdílí i značná část ruské politické scény, na Twitteru se však stalo terčem sarkastického posměchu.

Zpěvačka Conchita Wurst, alter ego rakouského hudebníka Toma Neuwirtha, zvítězila v 59. ročníku pěvecké soutěže Eurovize s písní Rise Like a Phoenix (více čtěte ZDE)

Triumf do zlaté róby oděné pěvkyně s hustým černým vousem a štědře naneseným make-upem vyvolal rozporuplné reakce. Zatímco rakouský prezident Heinz Fischer Conchitě Wurst gratuloval a vzletně promlouval o "vítězství tolerance a rozmanitosti", ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin varoval stoupence evropské intergace, že Evropa a "vousaté dívky" jedno jsou.

VÍCE ZDE:

Zhrozil se i nacionalista Vladimir Žirinovskij, který rovnou hovořil o pádu starého kontinentu. "To je konec Evropy. Zbláznila se. Už tam nemají ženy a muže, ale tohle," rozčilil se Žirinovskij. Další ruský politik Vitalij Milonov, hybná síla kontroverzního zákona proti propagaci homosexuality, nazval vousatou zpěvačku "zvrácencem" a osočil ji, že soutěž proměnila na "přehlídku Sodomy", uvedla agentura AFP.

Rakouský prezident Heinz Fischer s vousatou zpěvačkou Conchitou Wurst

Rakouský prezident Heinz Fischer s vousatou zpěvačkou Conchitou Wurst

Conchita Wurst.

Conchita Wurst.

Proti vousatým mužům v šatech!

Svou kritickou troškou do mlýna přispěla i ruská pravoslavná církev. Její mluvčí Vladimir Legojda označil vítězství Conchity Wurst za důkaz úpadku světového morálního řádu. "Legalizace toho, co Bible nenazývá ničím menším než ohavností, není v současném světě nic nového. Bohužel," prohlásil podle AFP Legojda. Výsledek Eurovize je podle něj "dalším krokem k odmítnutí křesťanské identity evropské kultury."

Jenže Eurovize, kdysi relativně respektované pěvecké klání národů, se v novém tisíciletí definitivně proměnila v nablýskanou bublinu, která už dávno neslouží jako přehlídka nadějných hudebních talentů, ale spíše jako pódium pro kýč a obskurní interprety - vousatá pěvkyně tak z dramaturgie pořadu v podstatě nijak nevybočuje. Najdou se proto mnozí, kteří k vášním kolem Conchity Wurst přistupují s nadhledem a nad pobouřenými reakcemi buď mávnou rukou, nebo se jimi baví.

Známý ruský blogger Rustem Adagamov zvolil druhý přístup. Na Twitteru se rozhořčení církve otevřeně vysmál: zveřejnil fotku vysoce postavených duchovních s charakteristickými impozantními plnovousy a v ceremoniálním rouše a snímek doprovodil sarkastickým komentářem "Ruská pravoslavná církev je kategoricky proti vousatým mužům v šatech!" Jeho tweet následně sdílely stovky dalších uživatelů, uvedl server Independent.co.uk.

Živná půda pro Antikrista

Konzervativní představitelé ruského pravoslaví jsou svým nekompromisním náhledem na sexuální menšiny známí. Vděčným terčem kritiky jsou homosexuálové, jejichž orientace bývá prezentována v lepším případě jako nemoc, v horším jako odsouzeníhodná úchylka. Církev svorně s Kremlem s oblibou upozorňuje, že v porovnání s Evropou, kde má dekadence volné pole působnosti, je Rusko neotřesitelnou baštou morální integrity.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruský patriarcha Kirill.

Ruský patriarcha Kirill.

Podle ruského patriarchy Kirilla nemůže údajné uvolnění mravů přinést nic dobrého. Naopak: jedná se o podhoubí, z něhož "může vzejít jen Antikrist," připomněl Kirillova slova z loňského června The Huffington Post. "Všichni vidíme, co se dnes děje. Sňatky osob stejného pohlaví, eutanázie, potraty - to, co bylo vždy vnímáno jako zlo, a to z perspektivy božské pravdy, už není za zlo pokládáno," kázala tehdy hlava ruské církve v prostorách kláštera na řecké hoře Athos, posvátném místě pravoslavného křesťanství.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...