Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská diplomacie pohrozila rozmístěním jaderných zbraní na Krymu

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a ministr obrany Sergej Šojgu (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a ministr obrany Sergej Šojgu (vpravo). | foto: Reuters

MOSKVA Rusko má právo v případě potřeby rozmístit jaderné zbraně na Krymu, uvedl v pondělí vysoce postavený ruský diplomat. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov loni v březnu. „Rusku má bezvýhradně právo rozmisťovat, pokud to potřebuje, své jaderné zbraně na jakémkoliv místě svého území, včetně Krymského poloostrova,“ řekl agentuře Ria Novosti Michail Uljanov z ruského ministerstva zahraničí, kde stojí v čele odboru nešíření a kontroly zbraní.

Uljanov reagoval na vyjádření šéfa ukrajinské diplomacie Pavla Klimkina, že rozmístění jaderných zbraní na Krymu - anebo i vyhrožování takovým krokem - by bylo „nejvážnějším porušením mezinárodních závazků Ruska“, včetně dohody o nešíření jaderných zbraní a že by mezinárodní společenství mělo na takové pošlapávání smluv mělo reagovat „co nejrozhodněji“.

Nad případným rozmístěním ruských jaderných zbraní na Krymu už vyjádřilo „znepokojení“ americké ministerstvo zahraničí.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury sice ohlásilo záměr přemístit na Krym desítku bombardérů Tu-223, což jsou nosiče jaderných zbraní, avšak nic neuvedlo o samých jaderných hlavicích.

Klimkin podle Uljanova zjevně vychází z předpokladu, že Krym je stále ukrajinský, a tedy případné rozmístění jaderných zbraní na poloostrově by bylo poškodilo bezjaderné postavení Ukrajiny. „Nebudu se hádat, ale řeknu, že s Krymem je to samozřejmě jinak,“ prohlásil ruský diplomat. Prý by se podle něj dal Klimkinův výrok vykládat i jako „nepřímý výpad proti USA“, které mají své jaderné zbraně na území „nejaderné“ Belgie, Itálie, Německa, Nizozemska a Turecka.

Jaderná rétorika

Moskvu minulý měsíc rozzlobil tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov prohlášením, že kvůli ochraně před případným ruským jaderným útokem z Krymu by Ukrajina měla uvažovat o rozmístění prvků protiraketové obrany na svém území. Kreml, který přítomnost svých jaderných prostředků na Krymu oficiálně nepotvrdil, vzápětí pohrozil Kyjevu odvetnými opatřeními, pokud by se Ukrajina zapojila do amerického protiraketového štítu.

Rusko se podle Turčynova chystá na Krym odeslat nejen vzpomínané bombardéry, ale i další nosiče jaderných zbraní: taktické rakety Iskander, flotilu ponorek a protilodní rakety Bastion.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg minulý měsíc prohlásil, že Rusko nerespektuje mezinárodní smlouvy, které samo podepsalo, a nátlakem prosazuje v menších sousedních státech svou vůli. Zároveň řekl, že Moskva svou jadernou rétorikou a plány na rozmístění a modernizaci jaderných zbraní mění bezpečnostní rovnováhu v Evropě.

Stoltenberg připomněl, že ruský prezident Vladimir Putin před záborem ukrajinského autonomního poloostrova Krym, jehož anexi Západ považuje za nelegální, uvedl jednotky obsluhující jaderné zbraně do stavu zvýšené pohotovosti.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!