Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruské bombardéry ‚dovolenkovaly’ u Aljašky čtyři noci za sebou. Vzlétly proti nim ‚neviditelné‘ Raptory

Svět

  14:21
MOSKVA/WASHINGTON - Americké a kanadské stíhačky opakovaně v pohotovostním režimu startovaly k ruským bombardérům typu Tu-95 a protiponorkovovým IL-38 ve vzdušném prostoru poblíž Aljašky, a to čtyři noci za sebou. NATO po těchto událostech informovalo, že ruských vojenských letadel v průběhu roku 2016 zachytilo nejvíce od konce studené války.

Ruský bombardér Tu-95 s americkou stíhačkou F-22. Podle CNN její první sestavené modely fungovaly od roku 2005, avšak až v roce 2014 byl poprvé použit v boji, a to proti Islámskému státu v Sýrii. foto: United States Department of Defense/Ministerstvo obrany USA

Aljašské noviny Alaska Dispatch News v sobotu oznámily, že se „ruská vojenská letadla již čtvrtou noc za sebou přiblížila k aljašskému pobřeží. Poslední takový manévr se stal ve čtvrtek. Tehdy dva ruské bombardéry letěly okolo severního pobřeží,“ oznámili američtí vojenští představitelé. Jednalo se o turbovrtulové bombardéry Tu-95, které mohou také nést jaderné zbraně.

NORAD (Severoamerické velitelství protivzdušné obrany) podrobně uvedl, že dva ruské bombardéry tohoto typu byly zachyceny v pondělí a ve čtvrtek. V úterý se tak stalo rovněž, a situace byla monitorována. Ve středu se ve sledovacích zařízeních objevil a následovně byl sledován protiponorkový bombardér IL-38. Přesto NORAD prozatím čtyři případy ruských letounů poblíž aljašského pobřeží uzavřel jako normální.

Právě americké stíhačky F-22 Raptor tento týden k ruským bombardérům vzlétly, potvrdil Pentagon americké televizi CNN. Rovněž řekl, že k žádné rádiové komunikaci mezi kokpity letounů obou zemí nedošlo. Stíhačky F-22 jsou v provozu od roku 2005, ale jejich první operační nasazení proběhlo až v roce 2014 proti Islámskému státu v Sýrii.

Harlie Bodine, velitel 911. vzdušného operačního střediska na hlavní základně Elmendorg-Richardson v Anchoragi, uvedl pro ADN, že se ruská letadla ve čtyřech případech vyskytovala v mezinárodním vzdušném prostoru. Podle jeho slov jeho odborníci neshledali žádné náznaky o tom, že by letadla byla vyzbrojena. „Operace na obou stranách proběhla velmi bezpečně,“ řekl. O důvodech, proč se tam ruská letadla ve čtyřech případech za sebou objevila, nemá Bodine ponětí.

Ruský bombardér Tu-95
Ruský bombardér Tu-95 v pozadí s kanadskou stíhačkou F/A-18 Hornet.

Ani jiné zdroje podle televize FOX News důvody neznají. Jsou si ale „jisti, že by k eskalaci situace nemělo dojít“. Stejného názoru došel i mluvčí NORADu. Podle něj ruské letouny nenarušily vzdušný prostor USA ani Kanady. „Typická odezva je spuštění stíhaček v pohotovostním režimu, a to nejbližším státem, po vizuální identifikaci cizích letadel. Prvním krokem je zjištění, zdali jde o hrozbu či nikoli. Stíhačky pak létají po boku ruských letadel dokud sami místo neopustí a neobrátí se nazpět,“ napsal deník The Independent.

Nejvíce ruských letounů od konce studené války

V roce 2016 došlo k nasazení letadel, jako odpověď na výskyt ruských letounů, v celkem 780 případech, což je o 370 více než rok předtím. Podle The Independent NATO zvýšilo své letecké mise v reakci na zaznamenání „trvalého nárůstu ruské letecké činnosti“. Stíhačky NATO tak zaznamenaly a monitorovaly v tomto roce více ruských letounů ve vzdušném prostoru než kdykoli předtím od konce studené války.

Počet zachycených ruských letounů ve východní Evropě v rámci posledního roku podle informací NATO klesl. Přičemž litevský ministr obrany uvedl, že v roce 2016 došlo ke 110 nasazením, oproti 160 v tom předchozím, uvedl The Independent.

Počet je však na druhou stranu až dvojnásobný od situace zaznamenané před ukrajinským konfliktem, který způsobil „zhoršující se vztahy mezi Ruskem a EU po kremelském vojenském zásahu a připojením Krymu“.

Podle agentury AP k incidentům došlo ve chvílích zvýšeného napětí mezi USA a Ruskem v souvislosti s občanskou válkou v Sýrii, napsal deník The Washington Post.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat