9. února 2017 16:14, aktualizováno  17:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská letadla v Sýrii omylem zabila turecké vojáky. Putin se už telefonicky omluvil

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) společně s Vladimirem Putinem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) společně s Vladimirem Putinem... | foto: Emrah Gurel/AP

MOSKVA/ANKARA/PRAHA Nálety ruských letadel na severu Sýrie zabily tři turecké vojáky a dalších jedenáct zranily. Za incident, který byl důsledkem omylu ruského letectva, se už omluvili jeho představitelé. Ruský prezident Putin vyjádřil lítost v telefonátu se svým tureckým protějškem Erdoganem. Jejich konzervace vedla také k dohodě o větší koordinaci sil obou států v boji s Islámským státem, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek potvrdil, že ruské letouny nešťastně zabily tři turecké vojáky a dalších jedenáct zranily při náletu v severní Sýrii. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Původně se zprávou přišla turecká armáda s tím, že se nepodařila ruská operace proti Islámskému státu (IS).

V telefonátu se svým tureckým protějškem Recep Tayyipem Erdoganem vyjádřil politování nad nepovedeným náletem i ruský prezident Vladimir Putin.

Kreml v prohlášení uvedl, že se incident stal poblíž města al-Báb, které je v rukou džihádistů. V okolí této bašty IS Turci podporují syrské opoziční síly, které město obklíčily a vytrvale se snaží prolomit jeho defenzívu.

Předmětem telefonátu obou vůdců byla také dohoda o lepší koordinaci mezi tureckou a ruskou armádou v boji proti teroristům IS v Sýrii.

fasJakub Fajnor

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz