Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská Mata Hari? Pilná novinářka v brýlích vystupuje jako špionka Kremlu

Ljosja Rjabcevová - „děvče v brýlích“ a Mata Hari Kremlu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ljosja Rjabcevová - „děvče v brýlích“ a Mata Hari Kremlu. | foto: Lenta.ru, Abnews.ru, Podakuni, Livejournal.com / Koláž Šimon / LN

MOSKVA/PRAHA Mnozí ji nesnášeli, jiní se jí posmívali pro její školácký vzhled, někteří ji pomlouvali, že prý má milostný poměr s rozevlátým stárnoucím šéfredaktorem rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexejem Venědiktovem. Nic z toho zřejmě nebyla pravda. Novinářka Ljosja Rjabcevová teď v ruských médiích vystupuje jako špionka Kremlu.

Do jedné z posledních celoplošných svobodných rozhlasových stanic Echo Moskvy měla být Ljosja nasazena speciálně za účelem vynášení důležitých informací z útrob tohoto velmi populárního sdělovacího prostředku, který je považován za „hlásnou troubu“ ruské opozice.

Kromě toho prýPměla Ljosja za úkol rozkládat zevnitř doposud pevný kolektiv Echa, ojedinělý tým v ruských sdělovacích prostředcích, kterým je určitá svoboda povolena už pouze na internetu.

Operace Tik-Tak

Hlavním ideologem údajného projektu „Ljosja“ měl být známý ruský mediální producent, bývalý poslanec Státní dumy Konstantin Rykov. Prozradil dokonce, že krycím názvem operace nebylo jméno „Ljosja“ ale „Tik-Tak“. I když posléze sám Rykov prohlásil, že jeho původní tvrzení se nezakládá na pravdě, vše, co Rjabcevová v těchto dnech předvádí, hraje do not Kremlu. I kdyby si Ljosju provládní síly na špinavou práci neobjednaly, ona ji prostě provedla.

RUSKÁ MEDIÁLNÍ SCÉNA

Na Echu se Ljosja objevila v roce 2011. Brzy se stala pravou rukou nejslavnějšího a profesně nejstaršího šéfredaktora celostátního ruského sdělovacího prostředku Alexeje Venědiktova. Dostávala velký prostor ve vysílání, zapsala se do povědomí posluchačů schopností kritizovat často způsobem hraničícím s drzostí. Starší kolegové s ní odmítali pracovat. Polovina původního kolektivu Echa se s Venědiktovem kvůli ní rozhádala. Někteří odešli. Venědiktov ji ale považoval za nejtalentovanější mladou novinářku a vynikající manažerku. Bylo jí všude plno.

5. prosince ruský mediální svět opanovala nečekaná novina. Rjabcevová opouští Echo. Je to špionka Kremlu, mediální „Mata Hari“ Ljosja. 12. prosince se Rjabcevová stává hrdinkou velmi sledovaného pořadu ruské vládní televize NTV „Nové ruské senzace“. Hlavním motivem skoro hodinového rozhovoru byla „pravda o opozici“.

Rjabcevová vynáší na veřejnost „špinavé prádlo“, se kterým podle svých slov přišla do styku během novinářské práce na Echu. Díky přízni Venědiktova se dostala do blízkosti všech opozičních lídrů, otevíraly se jí dveře do všech jinak ostražitých opozičních táborů. Nyní je popisuje v nejčernějším světle. Zato prezidenta Putina, od kterého stála, jak říká „na dosah ruky“, velebí jako chytrého a konzistentního.

Snowden v sukních

Rjabcevové se říká „Snowden v sukních“. V NTV charakterizuje známé osobnosti, jako Michaila Chodorkovského: „Z něj jde strach.“ Zmiňuje se i o bojovníkovi s korupcí Alexeji Navalném: „Je to stejný manipulátor a provokatér jako Chodorkovskij.“ O expremiérovi ruské vlády Michailu Kasjanovovi, který je dnes vůdcem demokratické opozice, říká: „Strašný člověk, odporný.“

Šéfredaktor Echa Alexej Venědiktov musí mít po sobotním rozhovoru Ljosji těžké spaní. To on ji vzal do Švýcarska, do vily Chodorkovského, kde se ropný magnát brzy po svém propuštění z vězení v roce 2013 sešel se sedmi nejbližšími spolupracovníky a přáteli. Nikoho tehdy nenapadlo, že Rjabcevová je na večeři proto, aby z ní vynesla kompromitující podrobnosti a vyrobila skandál diskreditující opozici tak, jako se to nepovedlo žádnému mnohem zkušenějšímu novináři.

Jenže ve skutečnosti jsou výsledky její mnohaleté investigativní práce většinou nepodložené drby hodné leda tak bulváru. Žádná konkrétní zjištění o korupci, napojení na americké tajné služby či sexuální zvrácenosti opozičních předáků se nekonají. Vše jsou jen tvrzení čtyřiadvacetileté mladé ambiciózní ženy.

Ljosja odmítá, že byla vyslána do nitra opozičního rádia jako špionka Kremlu. Pouze prý předává své dojmy. Na samotném Echu Moskvy skandál nekomentují. Až v pondělí vylepil šéfredaktor Venědiktov na dveře kanceláří papír s vytištěnou omluvou.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...