25. ledna 2018 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman se Drahošovu tvrzení o vlivu ruských tajných služeb vysmál, píší v Rusku

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se 13. ledna 2018 v Praze raduje z postupu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se 13. ledna 2018 v Praze raduje z postupu... | foto: ČTK

MOSKVA Stanovisko obou kandidátů na český prezidentský úřad k údajnému volebnímu vměšování Ruska se stalo ústředním tématem informací ruského tisku o druhém kole prezidentských voleb v České republice. Velká většina médií klade důraz na vyjádření Miloše Zemana z první debaty s Jiřím Drahošem, že výroky o ovlivňování sněmovních voleb tajnými službami urážejí voliče.

Kampaň před druhým kolem prezidentských voleb poměrně podrobně sledují ruská centrální i regionální média. Část neskrývá otevřené sympatie k obhájci mandátu Zemanovi, většina hodnotí vývoj v Česku s ohledem na zájmy ruské zahraniční politiky.

Ruské zpravodajské servery uvádějí, že tvrzením Jiřího Drahoše o vlivu ruských tajných služeb na české volby se Zeman v první přímé televizní debatě vysmál. Server Vesti napsal, že „důkazy (o vměšování) Drahoš nemá, jak je to v takových situacích obvyklé“.

Ruský krajně nacionalistický server Russkij mir obvinil Drahoše, že české obyvatelstvo straší. Stejně orientovaná televizní stanice Cargrad na webu napsala, že prezident Zeman v první debatě svého protikandidáta „usadil“. Drahoš se prý svými prohlášeními o Rusku snaží voliče zmást.

Českým prezidentským volbám se v komentáři věnovala redakce „levicově vlasteneckého“ serveru Krasnaja vesna (Rudé jaro). Připomíná výhrady místní opozice k průběhu ruských prezidentských voleb v roce 2012, které údajně „vyvrátila nezávislá prověrka patrioticky orientovaných aktivistů“. Ve volbách, podle liberální opozice zfalšovaných, tehdy zvítězil Vladimir Putin.

„Uběhlo několik let a trend se díky Spojeným státům dostal na novou úroveň,“ píše se v komentáři. „Nyní opoziční síly v řadě zemí obviňují ze svých neúspěchů Rusko. Rusko prý volby ovlivnilo, a proto v nich prohráli. Žádné důkazy přirozeně nejsou, jde jen o prázdná obvinění,“ konstatovala Krasnaja vesna.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?