5. dubna 2017 10:20, aktualizováno  12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská média: Lajdáctví ochranky. Útočník v Petrohradu obelstil drahý bezpečnostní systém

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 91Diskuse
Bezpečnostní kamera zachytila Akbaržona Džalilova, muže, který útočil v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezpečnostní kamera zachytila Akbaržona Džalilova, muže, který útočil v... | foto: Reuters

PETROHRAD Ruské tajné služby zatkly v Petrohradu, kde se v pondělí odehrál atentát s 14 mrtvými, šest přistěhovalců ze Střední Asie kvůli podezření, že verbovali své krajany do řad teroristických organizací Islámský stát a An-Nusra. Ta je v současnosti známa pod názvem Fronta dobytí Sýrie, hlásí se k teroristické síti Al-Káida. Podle ruských médií selhal bezpečnostní systém.

Prověřit spojení předpokládaného útočníka s přívrženci radikálních islamistů nařídil šéf federálních vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin během porady uspořádané v noci na dnešek. Podle anonymních zdrojů médií není vyloučeno, že atentátník měl společníky.

„Vyšetřovatelé pečlivě prověří všechny styky a kontakty zatčených, je ale záhodno rovnou upozornit, že v tuto chvíli nemáme důkazy o tom, že by se zadržení znali s pachatelem útoku v petrohradském metru,“ citovala agentura Interfax z úředního komuniké.

Kriminalisté momentálně prohledávají bydliště podezřelých a zabavují extremistickou literaturu. Chystá se také vznesení obvinění a vzetí do vazby.

Pondělní atentát si vyžádal 14 obětí a padesátku raněných, 12 z nich se nepodařilo identifikovat. Útok byl podle vyšetřovatelům dílem etnického Uzbeka s ruským pasem, Akbaržona Džalilova, který před sedmi lety přijel do Petrohradu z rodného Kyrgyzstánu. Dříve se nijak neprojevoval tak, aby se dostal do hledáčku úřadů či tajných služeb, podle tisku vyšetřovatelé předpokládají, že se jej podařilo naverbovat islamistům během návštěvy v kyrgyzském městě Oš. V řadách IS podle odhadů bojuje více než tisícovka Kyrgyzů.

Kriminalisté prohledali atentátníkovo bydliště, kde však podle agentury Interfax nenašli nic podezřelého, což „vede k myšlence, že útočník patrně měl společníky, kteří mu bomby dodali“. Šéf Vyšetřovacího výboru Ruska Alexandr Bastrykin během operativní porady v noci na středu nařídil prověřit všechny údaje o podezřelém, včetně možných styků s islamisty.

Ochranka nefunguje, jak má

„Zatímco vyšetřovatelé zjišťují motivy, jakými se řídil dvaadvacetiletý terorista, a hledají možné spolupachatele zločinu, poslanci petrohradského sněmu požadují od vedení města, aby objasnilo použití peněz utracených na zajištění bezpečnosti v metru,“ napsal list Kommersant na svém webu.

„Systém protiteroristické ochrany petrohradského metra za stovky milionů rublů“ podle deníku selhal v případě osamělého útočníka, kterého vyrobení dvou improvizovaných bomb mohla stát jen pár tisíc rublů.

Vladimir Putin přišel položit květiny před zastávku metra Tekhnologicheskiy...
Podezřelý z útoku na petrohradské metro Kyrgyz Akbaržon Džalilov.

Nelze vyloučit, že vinu nese lajdáctví služby u bezpečnostních rámů u vchodů do metra. „Správně fungující detektor kovů nemohl nezaznamenat pronášení dvou hasičských přístrojů, naplněných šrouby a trhavinou. Při následné kontrole by nebylo zapotřebí ani odborníka, aby odhalil, že jde o bomby,“ poznamenal list.

O ochranu metra se zajímají opoziční poslanci z petrohradského sněmu, kteří požádali gubernátora Georgije Poltavčenka, aby objasnil efektivnost vynaložených prostředků, jakož i chystaná opatření.

Podle ředitele petrohradského metra Vladimira Garjugina se jen loni za pomoci detektorů podařilo odhalit na 10 000 předmětů, které je zakázáno přepravovat. Ale v metru, které denně převáží na dva miliony cestujících, nelze zajistit tak důkladné kontroly, jaké bývají na letištích. Podle gubernátora se denně kontroluje okolo 30 až 40 tisíc cestujících metra.

Nicméně na vady ve fungování ochranky petrohradského metra tisk, zejména opoziční list Novaja gazeta, upozorňoval v předstihu, a to včetně skutečnosti, že bezpečnostní firma u rámů často zaměstnává neproškolené penzisty.

ČTK
  • 91Diskuse