14. srpna 2019 7:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská obec chtěla uctít rudoarmějce, na pomníku ale byly siluety vojáků armády USA

Místo rudoarmějců vojáci USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo rudoarmějců vojáci USA. | foto: Reprofoto/Twitter: Roman M

Moskva Na první pohled nevinná oprava letitého památníku sovětské armády skončila v odlehlé ruské obci politickým skandálem, když se místo rudoarmějců na pomníku objevily siluety vojáků v uniformách armády USA a s americkými puškami M16. Informovala o tom agentura Interfax, podle které si firma odpovědná za design pomohla obrázky z internetu, aniž by návrh konzultovala s odborníky.

Pomník sovětským vojákům ve vsi Dipkun na ruském Dálném východě je starý dvacet let a potřebuje opravu, usnesli se podle Interfaxu místní zastupitelé. Projekt zadali jisté firmě ve městě Blagoveščensku, která se úkolu zhostila. Vycházela přitom z obrázku nalezeného v internetu.

„Je to z vyhledavače, nejsme odborníci na zbraně,“ hájili se autoři návrhu. Dipkunským prý navrhli pět variant a oni si vybrali právě tu „americkou“. Novou úpravu pomníku už obec odstranila. Na druhý pokus chtějí rekonstrukci provést příští týden.

Místo rudoarmějců vojáci USA.
Místo rudoarmějců vojáci USA.
ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT V CENTRU PLZNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 65 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz