Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko jako odvetu vyhostí americké diplomaty, velvyslanci Lavrov doporučil návrat domů

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | foto: ČTK

MOSKVA Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, „aby se vrátil domů ke konzultacím“. Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů.

„Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi,“ citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva v pátek také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

„Další opatření: omezíme a ukončíme aktivity amerických nadací a nevládních organizací na našem území, které se otevřeně vměšují do našeho domácího politického života,“ dodal Lavrov. Šéf diplomacie také ujistil, že Moskva má „možnost přijmout bolestivá opatření pro americké společnosti“, ale zatím si je ponechá v rezervě.

Zahrnutí Polska

Johnu Sullivanovi, americkému velvyslanci v Moskvě, Rusko podle Lavrova „doporučilo“ vrátit se do Washingtonu k „hlubokým a vážným konzultacím“. Sullivanův ruský protějšek Anatolij Antonov byl povolán zpět do Moskvy rovněž ke konzultacím 17. března, připomíná AFP.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

„Všimli jsme si, jak rychle Varšava přistoupila na hru americké administrativy a požádala o odchod tři ruské diplomaty. V reakci na to vyhostíme pět polských diplomatů,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Agentura DPA zpočátku informovala o třech vyhoštěných polských diplomatech.

Americký prezident Joe Biden i přes napjaté vzájemné vztahy tento týden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl summit na neutrálním území. Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že návrh vnímá pozitivně a momentálně ho zvažuje.

„Vyslechli jsme prohlášení prezidenta J. Bidena ohledně jeho zájmu o ‚stabilní, konstruktivní a předvídatelné‘ vztahy s Ruskem, obzvlášť o pořádání rusko-amerického summitu,“ uvedla ruská diplomacie.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...