Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské jednotky vnikly na území Ukrajiny, Kyjev souhlasí s distribucí pomoci

Ruská obrněná vozidla u hranic s Ukrajinou objektivem reportéra Guardianu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská obrněná vozidla u hranic s Ukrajinou objektivem reportéra Guardianu. | foto: The Guardian / TwitterReprofoto

KYJEV/MOSKVA Kolona ruských ozbrojených vozidel a vojenských nákladních automobilů pronikla ve čtvrtek v noci na území Ukrajiny. Konvoj, který tvořilo nejméně 23 vozidel, překročil hranice Ukrajiny nedaleko ruské pohraniční obce Doněck, dosvědčili reportéři listů The Guardian a The Telegraph. Informaci později potvrdila ukrajinská armáda. Kyjev a Moskva se v pátek dopoledne domluvily na podmínkách distribuce ruské humanitární pomoci.

Ruská pohraniční obec Doněck.

Ruská pohraniční obec Doněck.

Vojenský konvoj vyčkával v těsné blízkosti hranic nedaleko uprchlického tábora u Doněcku do čtvrtečního večera. Se západem slunce se pak vydal na cestu, a to s rozsvícenými světly, aniž by se pokoušel jakkoli maskovat, uvedl The Guardian. Kolonu tvořily jak vojenské transportéry, tak doprovodné nákladní automobily včetně cisteren s palivem. Rusko-ukrajinské hranice překročila krátce před desátou večerní, potvrdil reportér Telegraphu.

Kyjev a Západ již delší dobu viní Moskvu z extenzivní vojenské pomoci separatistickým vzbouřencům v Doněcké a Luhanské oblasti, jedná se však o první incident tohoto druhu, jehož se západní novináři stali svědkem. Podle Guardianu je nepravděpodobné, že by šlo o počátek ruské invaze. Je to však údajně důkaz, že ruská vojenská vozidla na ukrajinskou stranu hranic pronikají.

Sdělení britských novinářů v pátek dopoledne potvrdilo velení ukrajinské armády. Hranice podle jeho informací překročila kolona ruských bojových vozidel pěchoty a terénních vozů Ural. Všechna vozidla jsou prý označena identifikačními znaky ruské armády. Přesný počet vozů zařazených do kolony ukrajinské velení nezná, konvoj prý ale není příliš početný. Na několika nákladních automobilech byli údajně spatřeni ozbrojení vojáci.

Ruská strana se k incidentu vyjádřila zdrženlivě, informaci však nevyvrátila. "Pohraniční služba v Rostovské oblasti tuto informaci nepotvrzuje," řekl agentuře RIA Novosti mluvčí pohraničníků, důstojník kontrarozvědky Nikolaj Sinicyn. Ruská pohraniční stráž je organizační součástí ruské kontrarozvědky FSB.

Kyjev s dohodl s Moskvou

Ruský humanitární konvoj skládající se z přibližně 280 nákladních automobilů, na nějž je v posledních dvou dnech upřena hlavní pozornost mezinárodního společenství, dosud hranice nepřejel, vyčkává však pouhých osm kilometrů od hraničního přechodu Izvaryne kontrolovaného separatisty. Posádky ruských kamazů strávily noc v provizorním stanovém táboře.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo, že Kyjev s Moskvou dojednal podmínky distribuce humanitární pomoci. Veškerý náklad bude rozdělovat výhradně Červený kříž, celní odbavení a kontrolu nákladu na hranicích zajistí ukrajinská pohraniční služba. Rusko je podle Kyjeva odpovědné za bezpečný průjezd kolony povstaleckým územím.

ČTĚTE TAKÉ:

"S cílem vyloučit provokace bylo dosaženo řady technických ujednání, která umožní podřídit akce ruské strany ukrajinským zákonům a mezinárodním dohodám," uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo. Pohraniční a celní kontrolu nákladu a vyřízení formálních náležitostí provedou ukrajinské orgány v součinnosti s Mezinárodním výborem Červeného kříže (MVČK) a Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a pod jejich dohledem, uvádí se v prohlášení.

Na zaparkovaný konvoj dohlížejí ruské vojenské vrtulníky.

Na zaparkovaný konvoj dohlížejí ruské vojenské vrtulníky.

"Bylo dosaženo dohody, že veškerý humanitární náklad, včetně ruské humanitární pomoci, bude na místo dopravovat výhradně MVČK. Ten bude zajišťovat i logistické kroky spojené se skladováním a rozdělováním pomoci," praví se v dokumentu. Klíčovou roli při zajištění bezpečnosti konvoje a při stanovení konkrétních tras jeho přesunu připadne třístranné kontaktní skupině, v níž jsou zástupci Kyjeva, Moskvy a OBSE.

"Ruská federace nese odpovědnost za to, že se teroristé kontrolující situaci v některých částech Luhanské oblasti, nebudou uchylovat k provokacím proti personálu MVČK," konstatovalo ukrajinské ministerstvo.

Kontrola nákladu zahájena

Podle agentury Reuters už ukrajinští pohraničních kontrolu ruského nákladu zahájili. Podle mluvčího pohraniční služby Andrije Demčenka je do akce zapojeno na šedesát celníků.

Jednotky ruských ozbrojených sil u ukrajinských hranic.

Jednotky ruských ozbrojených sil u pohraniční obce Kamensk-Šachtinsky. Západní...

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace, které v noci na úterý konvoj vypravilo, naložilo údajně do kamionů na dva tisíce tun potravin, balené vody, léků, zdravotnického materiálu a spacích pytlů.

Podle západních zpravodajů, kteří kolonu doprovázejí, se v oblasti ve stále větším počtu objevuje těžká bojová technika ruské armády. Moskevská reportérka listu The Financial Times Courtney Weaverová ve čtvrtek na Twitteru napsala, že konvoj má vojenskou ochranu a řidiči vozidel, s nimiž hovořila, sami sebe označují za dobrovolníky, případně o sobě mluví jako o armádních veteránech (více čtěte ZDE). Novinářům umožnili do několika automobilů nahlédnout, podle Weaverové obsahovaly spací pytle a balíky pohanky.

Ozbrojený separatista střeží pohraniční přechod Izvaryne.

Ozbrojený separatista střeží pohraniční přechod Izvaryne.

Konvoj měl původně vjet na ukrajinské území severněji, na jednom z přechodů v Charkovské oblasti. Když ale Kyjev trval na překládce nákladu na ukrajinská vozidla a nákladní auta Červeného kříže, ruská kolona změnila směr a zamířila na jih. Přejít hranice chce na přechodu Izvaryne, který už řadu týdnů kontrolují povstalci. Přítomnost ukrajinských pohraničníků na ruské straně hranic znamená, že museli projít povstaleckým územím.

Kdy se ruský konvoj na cestu do Luhanska vydá, není zatím jasné. Použít musí silnici spojující Izvaryne s Luhanskem, kterou v minulých dnech po těžkých bojích ovládly jednotky ukrajinské armády.

Boj o klíčovou silnici

Strategicky významnou silnici se od páteční noci pokoušejí dobýt oddíly separatistů, oznámil ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk. Protiútok podle něj vzbouřenci vedou na několika místech, výpadovka k hranicím je ale stále pod kontrolou ukrajinské armády.

Ukrajinská vojenská kolona se blíží frontové linii u města Ilovajsk v Doněcké...

Ukrajinská vojenská kolona se blíží frontové linii u města Ilovajsk v Doněcké...

"Kontrola silniční trasy u Luhanska znemožní přepravu takzvané humanitární pomoci z Ruska v případě, že se Moskva pokusí nezákonně náklad převézt na území kontrolované separatisty," uvedl Tymčuk podle listu Ukrajinska pravda. Právě blokáda Luhanska je podle ukrajinského armádního experta důvodem opakovaných výzev Ruska k vyhlášení příměří.

Hlavním strategickým cílem povstalců je nyní podle Tymčuka opevnit se v příhraničních regionech a připravit ústupové cesty na ruské území. "Na hranicích chtějí vybudovat svou poslední pevnost, která jim umožní získat zásoby z Ruska a v případě potřeby uniknout na ruské území," uvedl.

Situace v obleženém Luhansku je kritická, město je odříznuto od okolního světa a už dva týdny je bez dodávek elektřiny, vody a potravin.

,

Ráj introvertů. V době covidové netrpí, naopak mají život krásnější

Žena na posteli s notebookem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ukázalo se, kdo je kdo. Škatulky z psychologických příruček dostaly konkrétní podobu. Covidový rok odhalil, kdo je...

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Prostituce zažívá krizi. Ženy musí spoléhat jen na sebe, klienty straší PES

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Epidemie koronaviru se citelně dotýká i nejstaršího řemesla. Podle Spolku pro ochranu žen, který se zabývá pomocí...