3. dubna 2017 23:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská policie podezírá z výbuchu v metru sebevraha. Bombu měl v batohu na zádech

Výbuch v petrohradském metru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch v petrohradském metru. | foto: Reprofoto

Ruská policie podezírá ze spáchání dnešního pumového útoku v Petrohradě sebevražedného atentátníka ze střední Asie, který měl vazby na radikální islamisty. Napsala to agentura Interfax s odvoláním na informované vyšetřovatele. Bombu, která explodovala mezi dvěma stanicemi metra, měl muž v batohu na zádech, uvedla agentura. Policie pátrá po druhé osobě, jež nechala v jiné stanici nefunkční nálož, kterou policisté zlikvidovali.

Trhavina explodovala mezi stanicemi Senné náměstí (Sennaja ploščaď) a Technologický institut (Těchnologičeskij institut). Výbuch si vyžádal jedenáct mrtvých a téměř 50 zraněných. Nálož, která nevybuchla, byla objevena ve stanici Náměstí povstání (Ploščaď vosstanija).

Vyšetřovatelé se domnívají, že pachatelem krvavého teroristického útoku je třiadvacetiletý muž původem z nespecifikované středoasijské země.

Policisté dosud pátrali po jiném muži, jehož tvář zachytily bezpečnostní kamery v prostorách podzemní dráhy. Některé ruské weby snímek z kamer přetiskly. Podle ruských novinářů, kteří se odvolávají na své zdroje v bezpečnostních službách, šlo o muže „neslovanského“ vzhledu s pokrývkou hlavy, která je běžná v „jižních regionech“. Tento člověk se však podle Interfaxu sám přihlásil na policii, aby prokázal svou nevinu.

Policisté hlídkují také u metra v Moskvě.
Záchranné složky před stanicí metra.

Další ruská média již dříve přinesla jiné verze tragické události. Podle obvykle dobře informovaného petrohradského serveru Fontanka podezřelý muž nastoupil ve stanici Petrohradská (Petrogradskaja) asi 20 minut před explozí. Výbušninu prý ukryl ve vagónu pod sedadlo. Televize REN zase tvrdí, že atentátník nastoupil ve stanici Senné náměstí, položil aktovku s trhavinou na podlahu a vagón opustil. Hned nato nálož explodovala. Žádnou z těchto verzí vyšetřovatelé nepotvrdili.

Podle televize REN vyšetřovatelé nevylučovali, že pachatel do metra záměrně přišel v „neslovanském“ úboru, aby vyšetřovatele zmátl.

Nefunkční nálož, kterou dnes policie našla ve stanici metra Náměstí povstání, obsahovala podle agentury Interfax kilogram výbušniny a byla zamaskována jako hasící přístroj. Policejní pyrotechnici později nálož zneškodnili. Síla nálože, která na jiném místě vybuchla, je odhadována na 300 gramů až půl kilogramu klasické trhaviny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz