Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruská policie provádí kvůli opozičním demonstracím razie, prohledala již 30 bytů

Svět

  19:26
Petrohrad (Rusko) - Petrohradská policie provedla ve druhém největším ruském městě razie kvůli protestům proti uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva vnitra, že se jedná o domovní prohlídky v rámci trestního stíhání za bránění dopravnímu provozu. Podobně podle médií postupovala policie i ve Vladivostoku.

Ruská policie, ilustrační snímek foto: Pavel GolovkinČTK

„V sobotu ráno policie obnovila sérii domovních prohlídek v souvislosti s trestním řízením v případu omezování dopravy, které bylo zahájeno po nepovolených akcích v centru města z 23. ledna. Akce vyšetřovacích orgánů se uskutečnily na 30 adresách,“ citovala agentura informaci tiskové služby úřadu ministerstva vnitra v Petrohradu.

Dav před soudem obklopil manželku Navalného, Yuliu Navalnayu.
U budovy soudu byly soustředěny značné pořádkové síly, včetně operativního...

Demonstrací na podporu Navalného se 23. a 31. ledna zúčastnily navzdory úředním zákazům desítky tisíc lidí v desítkách ruských měst. Protesty se konaly i 2. února, kdy soud změnil podmíněný trest opozičního vůdce na nepodmíněný, a Navalnyj si tak má odpykat ve vězení dva roky a osm měsíců.

Na ruské úřady se kvůli zatčení kolem 10 000 demonstrantů v celé zemi a místy až brutálním zásahům policie vůči protestujícím snesla vlna kritiky. Kreml však odmítá obviňování státu z hromadných represí proti přívržencům Navalného. Podle vyjádření mluvčího prezidenta Vladimira Putina nelze velké počty zadržených účastníků „nezákonných a nepovolených“ protestních akcí pokládat za represe.

Agentura DPA s odvoláním na místní nezávislá média napsala, že četné policejní razie namířené proti aktivistům kritizujícím vládu se odehrály kromě Petrohradu také v dálněvýchodní metropoli Vladivostoku. V obou městech také pokračovalo zatýkání.

Petrohradský zpravodajský web fontanka.ru informoval, že v Petrohradě byla řada ulic uzavřená zátarasy. Situace podle portálu vypadala jako město ve výjimečném stavu připravující se na útok. V pohotovosti byly stovky policistů.

Tým Navalného ve čtvrtek sdělil, že v nejbližších týdnech pravidelné protesty neplánuje. „Pokud půjdeme ven každý týden, tisíce dalších budou zadrženy, stovky dalších zbity,“ řekl blízký spolupracovník Navalného Leonid Volkov. Demonstrace by se měly obnovit na jaře a v létě, přičemž Navalný podle Volkova chce, aby se pozornost soustředila na podzim v souvislosti s volbami do Státní dumy, dolní komory parlamentu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat