Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruská policie provedla razii v bytě opozičního vůdce Navalného

Svět

  17:28
MOSKVA - Ruská policie provedla domovní prohlídku u vůdce opozice Alexeje Navalného a zabavila mu telefony a veškeré datové nosiče. Novinářům to oznámila Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Před prohlídkou byl podle ní Navalnyj vyslechnut a podroben osobní prohlídce.

Alexej Navalnyj foto: Reuters

Razie podle agentury Interfax souvisí zřejmě s trestním oznámením o pomluvě, které na ruského protikorupčního aktivistu podal policejní vyšetřovatel Pavel Karpov. Ve stejné kauze policisté v úterý provedli výslechy i ve studiu opoziční rozhlasové stanice Echo Moskvy, v níž Navalnyj občas hovoří.

Karpov se cítí poškozen čtyřdílným filmem Kasta nedotknutelných, který koluje po ruských sociálních sítích. Navalnyj ho ve filmu obviňuje z podílu na smrti bývalého auditora investičního fondu Hermitage Capital Sergeje Magnitského.

Žaloba může mít vážné následky

Magnitskij zemřel v roce 2009 za nejasných okolností v moskevské vazební věznici. Jeho advokáti a někteří obhájci lidských práv jsou toho názoru, že byl ubit k smrti kvůli tomu, že upozorňoval na finanční machinace špiček ruské politiky.

Kozáci napadají Alexeje Navalného (záběr z videozáznamu).
Opoziční vůdce Alexej Navalnyj na demonstraci

Magnitského jméno se po jeho smrti stalo v Rusku symbolem represí, jimž jsou vystaveny osoby varující před korupcí na nejvyšších místech.

Ruská opozice upozorňuje, že Karpovova žaloba může mít pro Navalného vážné následky, přestože trestní řád stanoví za pomluvu maximálně jen tři týdny vězení. Opoziční vůdce je totiž v podmínce, která mu byla vyměřena v letech 2013 a 2014 v kauzách údajných zpronevěr ve společnostech Kirovles a Yves Rocher. N

avalnyj toto odsouzení označuje za politicky motivované, protože mu znemožňuje kandidovat v letošních parlamentních i místních volbách.

Autor: