20. dubna 2017 18:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Měl útočník v Petrohradu peníze od teroristů z Turecka? Rusko prý ví, kdo stál za výbuchem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Stanice metra v Petrohradu po výbuchu nálože. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanice metra v Petrohradu po výbuchu nálože. | foto: Reprofoto

MOSKVA Ruská kontrarozvědka tvrdí, že útočník z petrohradského metra obdržel před atentátem peníze od nejmenované mezinárodní teroristické organizace se základnou v Turecku. Šéf kontrarozvědky Alexandr Bortnikov podle agentury Reuters uvedl, že policie už ví, kdo za útokem stojí. Název konkrétní organizace ale nesdělil.

Útok v petrohradském metru se odehrál 3. dubna, při explozi v jednom z vagónů zemřelo 15 lidí, včetně předpokládaného sebevražedného atentátníka. Za toho je označován dvaadvacetiletý Akbaržon Džalilov, původem ze středoasijského Kyrgyzstánu, ale s ruským občanstvím. K útoku se dosud žádná teroristická skupina nepřihlásila.

Podle policie Akram Azimov, bratr předpokládaného organizátora petrohradského útoku, peníze získané v Turecku několikrát nabízel telefonicky atentátníkovi Akbaržonu Džalilovi. Oba muži do Turecka vycestovali loni v prosinci a letos v březnu.

Azimov navíc pro členy dotyčné skupiny padělal dokumenty, které jim umožnily pohybovat se volně na území Ruska.

Policie Azimova, etnického Kyrgyze s ruským občanstvím, zatkla ve středu. Mluvčí policie Světlana Petrenková přitom uvedla, že muže podezírají, že zajišťoval financování útoku a udržování spojení s mezinárodními teroristickými organizacemi.

Útok v petrohradském metru se odehrál 3. dubna. Při explozi v jednom z vagonů zemřelo 15 lidí, včetně předpokládaného sebevražedného atentátníka. Za toho je označován Džalilov. K útoku se dosud žádná teroristická skupina nepřihlásila, policie zatím zatkla deset lidí.

Cestující ve vagónu petrohradského metra ve stanici Technologický institut, kde se v pondělí odehrál teroristický útok.
Vladimir Putin přišel položit květiny před zastávku metra Tekhnologicheskiy Institut.
ČTK
  • 0Diskuse
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na Lidovky.cz