20. dubna 2017 18:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Měl útočník v Petrohradu peníze od teroristů z Turecka? Rusko prý ví, kdo stál za výbuchem

Stanice metra v Petrohradu po výbuchu nálože. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanice metra v Petrohradu po výbuchu nálože. | foto: Reprofoto

MOSKVA Ruská kontrarozvědka tvrdí, že útočník z petrohradského metra obdržel před atentátem peníze od nejmenované mezinárodní teroristické organizace se základnou v Turecku. Šéf kontrarozvědky Alexandr Bortnikov podle agentury Reuters uvedl, že policie už ví, kdo za útokem stojí. Název konkrétní organizace ale nesdělil.

Útok v petrohradském metru se odehrál 3. dubna, při explozi v jednom z vagónů zemřelo 15 lidí, včetně předpokládaného sebevražedného atentátníka. Za toho je označován dvaadvacetiletý Akbaržon Džalilov, původem ze středoasijského Kyrgyzstánu, ale s ruským občanstvím. K útoku se dosud žádná teroristická skupina nepřihlásila.

Podle policie Akram Azimov, bratr předpokládaného organizátora petrohradského útoku, peníze získané v Turecku několikrát nabízel telefonicky atentátníkovi Akbaržonu Džalilovi. Oba muži do Turecka vycestovali loni v prosinci a letos v březnu.

Azimov navíc pro členy dotyčné skupiny padělal dokumenty, které jim umožnily pohybovat se volně na území Ruska.

Policie Azimova, etnického Kyrgyze s ruským občanstvím, zatkla ve středu. Mluvčí policie Světlana Petrenková přitom uvedla, že muže podezírají, že zajišťoval financování útoku a udržování spojení s mezinárodními teroristickými organizacemi.

Útok v petrohradském metru se odehrál 3. dubna. Při explozi v jednom z vagonů zemřelo 15 lidí, včetně předpokládaného sebevražedného atentátníka. Za toho je označován Džalilov. K útoku se dosud žádná teroristická skupina nepřihlásila, policie zatím zatkla deset lidí.

Cestující ve vagónu petrohradského metra ve stanici Technologický institut, kde...
Vladimir Putin přišel položit květiny před zastávku metra Tekhnologicheskiy...
ČTK

Najdete na Lidovky.cz