20. května 2014 20:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská porota rozhodla o vině v kauze Politkovské. Tresty soud teprve určí

Anna Politkovská na snímku z roku 2004 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Politkovská na snímku z roku 2004 | foto: ČTK

MOSKVA Ruská porota rozhodla o vině v kauze zavražděné novinářky Anny Politkovské. Vrahem novinářky, která se proslavila kritickými reportážemi z Čečenska, je podle porotců Rustam Machmudov, organizátory vraždy byli označeni obchodník Lom-Ali Gajtukajev a který usmrtil opoziční žurnalistku šesti ranami z pistole. Za bývalý policista Sergej Chadžikurbanov. Inspirátor činu zůstal neobjasněn.

Verdikt podle ruských médií není velkým překvapením, porotci se zcela přiklonili k verzi obžaloby. Obvinění svou vinu do poslední chvíle popírali. "Ani já, ani moji bratři jsme nikoho nezavraždili," prohlásil Rustam Machmudov, který podle obžaloby kritičku Kremlu v říjnu 2006 zastřelil v domě, kde bydlela.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve středu bude jednání pokračovat návrhem prokuratury na výši trestu, k němuž se má vyslovit i obhajoba. Až poté padne rozsudek.

Hlavním organizátorem byl podle porotců Gajtukajev, který čin zosnoval spolu s Chadžikurbanovem a svými příbuznými, bratry Rustamem, Ibragimem a Džabrailem Machmudovovými. Jen jeden z dvanácti porotců vyslovil názor, že Gajtukajev, původem stejně jako Machmudovové rodilý Čečenec, se činu nedopustil.

Jméno objednatele zločinu ale v soudních spisech stále chybí. Vyšetřovatelům se ani po osmi letech nepodařilo iniciátora vraždy nalézt.

Politkovská byla redaktorkou moskevského opozičního listu Novaja gazeta a proslavila se kritickými reportážemi z Čečenska, které se nelíbily ruskému vedení. Vrah ji zastřelil ve výtahu moskevského domu v den narozenin ruského prezidenta Vladimira Putina.

První proces s údajnými spolupachateli vraždy Politkovské v roce 2009 skončil rozhodnutím poroty pustit obžalované pro nedostatek důkazů na svobodu. Nejvyšší soud pak ale vrátil případ prokuratuře k došetření. Loňský pokus o zahájení procesu byl neúspěšný kvůli problémům se sestavením poroty, soud se rozběhl až letos koncem ledna.

V případu byl už odsouzen bývalý policejní důstojník Dmitrij Pavljučenkov, který - prý za úplatek - zařídil sledování nepohodlné reportérky před jejím odstraněním.

Fakta o případu zavražděné opoziční ruské novinářky Anny Politkovské

- Politkovská, matka dvou dětí, byla zastřelena 7. října 2006 ve výtahu moskevského činžovního domu, ve kterém žila. Vraha, který se maskoval čepicí, zaznamenaly bezpečnostní kamery.

- V srpnu 2007 prokuratura oznámila, že dopadla organizátory i přímé vykonavatele vraždy Politkovské. Z vraždy byla obviněna trojice čečenských bratrů Rustam, Ibragim a Džabrail Machmudovovi a bývalý policista Sergej Chadžikurbanov. Později k nim přibyl i jejich příbuzný, obchodník Lom-Ali Gajtukajev. Právě Gajtukajev dostal podle prokuratury zakázku na likvidaci nepohodlné novinářky v červenci 2006 a kvůli tomu zosnoval zločineckou skupinu s účastí policisty Dmitrije Pavljučenkova, sourozenců Machmudovových a Chadžikurbanova. Reportérku podle obžaloby zastřelil Rustam, který byl dopaden až v roce 2011.

- V únoru 2009 porota moskevského vojenského soudu pro nedostatek důkazů propustila obžalované na svobodu. V červnu 2009 ale Nejvyšší soud osvobozující rozsudek zrušil a případ vrátil prokuratuře k došetření.

- V prosinci 2012 byl v odděleném procesu za podíl na vraždě odsouzen k 11 letům vězení Pavljučenkov, který se po dopadení rozhodl s vyšetřovateli spolupracovat. Loni v březnu rozsudek potvrdil Nejvyšší soud. Jako náčelník sledovacího útvaru moskevské policie nechával Pavljučenkov Politkovskou sledovat a informace o jejím rozvrhu předal bezprostředním vykonavatelům vraždy a také obstaral vražednou zbraň.

- Jméno objednavatele vraždy stále zůstává zahaleno tajemstvím. Spekuluje se o ruských tajných službách či o promoskevském čečenském vládci Ramzanu Kadyrovovi. Prokuratura svého času tvrdila, že vraždu si objednali ze zahraničí nepřátelé Ruska, kteří chtěli zdiskreditovat prezidenta Vladimira Putina a rozvrátit stabilitu země. Podle ruských médií byl oním nepřítelem Ruska myšlen nejspíše uprchlý Putinův nepřítel, miliardář Boris Berezovskij, který získal azyl v Británii, kde loni zemřel.

- Nový proces s pěticí obžalovaných z vraždy Politkovské začal 24. července loňského roku u moskevského městského soudu. Soudní proces od počátku provázely problémy, porotu se podařilo sestavit až na čtvrtý pokus a v listopadu pak byla rozpuštěna. Soud opět obnovil projednávání kauzy letos v lednu.

- Dnes porota rozhodla, že vrahem novinářky byl Rustam Machmudov, za organizátory vraždy porotci označili obchodníka Gajtukajeva a bývalého policistu Chadžikurbanova; inspirátor činu ale zůstal neobjasněn. Výši trestů soud teprve určí.

Vizitka Anny Politkovské:

- Anna Politkovská patřila k nejznámějším ruským novinářům a obráncům lidských práv. Ve svých článcích tvrdě pranýřovala porušování práv civilního obyvatelstva v Čečensku ruskými jednotkami a byla nesmlouvavým kritikem Kremlu v čele s Putinem. Kriticky se vyjadřovala i o policejní a justiční "mafii" v Rusku. Za svou činnost získala řadu prestižních cen, zároveň ale čelila hrozbám vůči vlastní osobě. Politkovská byla zastřelena 7. října 2006. Bylo jí 48 let.

- Politkovská pocházela z rusko-ukrajinské rodiny. Narodila se 30. srpna 1958 v New Yorku, kde její rodiče působili v diplomatických službách při OSN. Po vystudování prestižní fakulty žurnalistiky na Moskevské státní univerzitě nastoupila do deníku Izvestija, poté pracovala i pro podnikové noviny tehdy monopolních aerolinek Aeroflot nebo v týdeníku Obščaja Gazeta. Nakonec zakotvila v listu Novaja Gazeta, do kterého přispívala až do své smrti. Spolupracovala ale i s řadou jiných periodik, televizí a rozhlasem a přednášela, často i v zahraničí.

- Do Čečenska zavítala poprvé v roce 1998. Od druhé čečenské války, která vypukla o rok později, byla na Kavkaze více než padesátkrát a rozhodně neváhala kritizovat politiku Kremlu v oblasti. V únoru 2001 byla v Čečensku uvězněna a poté vyhoštěna. Ve stejném roce publikovala informace o lidech, kteří v Čečensku mizí beze stopy. Kvůli kritickým článkům z Čečenska bylo Politkovské několikrát vyhrožováno smrtí.

- Napsala také kritickou knihu o vládě Putina (Putinovo Rusko), v níž například zdokumentovala porušování lidských práv v Čečensku ruskými jednotkami. Pozornost vyvolaly její zápisky, které pod názvem Anna Politkovská: Ruský deník vyšly až po její smrti. Ve svém "deníku" analyzovala dění v Rusku od prosince 2003 do srpna 2005, včetně druhé volby Putina za prezidenta.

- V roce 2004 vážně onemocněla, když se patrně otrávila čajem, kterého se napila během letu z Moskvy do Beslanu. Do místa dramatu dětských rukojmí už tehdy nedorazila. V říjnu 2002 byla jednou z osobností, kterou si čečenští povstalci vybrali k vyjednávání při únosu v moskevském divadle v ulici Dubrovka.

Lidovky.cz, ČTK