26. září 2019 14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská poslankyně navrhla přenést sídlo OSN na Krym. Pak by ustaly ‚dávno obnošené bajky o údajné anexi‘

#Náš. Graffiti s Vladimirem Putinem v krymském Simferopolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy #Náš. Graffiti s Vladimirem Putinem v krymském Simferopolu. | foto: Reuters

Moskva Ruská poslankyně Natalja Poklonská ve čtvrtek navrhla přenést sídlo OSN z New Yorku na Krym. Se svým nápadem se podělila s uživateli sociální sítě Telegram. Na ukrajinském poloostrově, který před pěti lety Rusko anektovalo, se prý určitě najde „krásné místo vybízející k míru a konstruktivnímu dialogu“.

Poklonská byla v kritických dnech ruské okupace krymskou prokurátorkou, službu v ukrajinské justiční službě vykonávala od roku 2002. Po příchodu ruských ozbrojenců na Krym v roce 2014 se přihlásila k Rusku a v úřadu ji pak potvrdily okupační úřady. V roce 2016 Krym opustila, aby se v Moskvě stala poslankyní federální Státní dumy.

Oslavy Dne vítězství (neboli konce druhé světové války) v krymském přístavu...
Dovolená na anektovaném Krymu pochopitelně neláká Ukrajince ani zahraniční...

Ukrajinské úřady Poklonskou stíhají pro podezření ze spiknutí proti ústavnímu pořádku. Na sankční seznam ji zařadila Evropská unie, Spojené státy, Kanada, Austrálie a Japonsko. Podle Kyjeva se po ruské anexi na Krymu podílela na pronásledování komunity krymských Tatarů.

Novým sídlem světové organizace by se podle Poklonské mohla například stát krymská Jalta, kde se v roce 1945 Sovětský svaz, Spojené státy a Británie na vytvoření OSN dohodly. Krym by se měl stát jejím sídlem proto, aby „ustaly všechny spekulace a zastaralé, dávno obnošené zaoceánské bajky o údajné anexi Krymu“.

Agentura TASS dala návrh ruské poslankyně do souvislosti s rusko-americkou diplomatickou přestřelkou, kterou nedávno spustilo rozhodnutí amerických úřadů nevydat vstupní víza skupině ruských poslanců, kteří mířili do New Yorku na Valné shromáždění OSN.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov proti údajně diskriminaci tvrdě protestoval a připomněl návrh bývalého sovětského diktátora Josifa Stalina, aby sídlem OSN bylo ruské letovisko Soči.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!