Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská Pravda: Čeští legionáři kradli zlato

Českoslovenští legionáři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Českoslovenští legionáři | foto: Lidovky.cz

MOSKVA/PRAHA O oslavách 90. výročí vzniku Československa se v ruských médiích objevila jen nepatrná zmínka, a to pouze v některých novinách. Přesto se výjimka našla – byl jí bývalý komunistický, nyní oficiálně nezávislý, ale stále levicově zaměřený a oblíbený deník Pravda. Ten ve své rozsáhlé stati přišel s tvrzením, že českoslovenští legionáři kradli během svého tažení po ruském území carské zlato.

„Československý vojenský sbor se aktivně zúčastnil bojů za občanské války v Rusku a vyvezl odsud značnou část carského zlata,“ napsala Pravda. A na důkaz tohoto obvinění uvedla, že i britský The Economist již v roce 1925 přišel s tvrzením, že československá Legiobanka vděčí za svůj kapitál právě carskému zlatu. Měl o tom vědět i prezident Edvard Beneš, který legionáře – podle ruských novinářů zloděje – považoval za národní hrdiny.

Ruská Pravda se svým obviněním přišla den po 28. říjnu. Autoři článku vycházeli jednak z tvrzení několika ruských historiků, kteří už v roce 1960 v časopise Historie SSSR napsali, že čeští legionáři „ukradli 30 563 liber zlata“.

Zdrojem jejich článků se ale stal i český časopis Reflex, ve kterém se článek Stanislava Motla o možné krádeži ruského zlata československými legionáři objevil v lednu loňského roku. To ale Pravda nijak nezdůraznila. Popsala pouze velmi podrobně okolnosti vzniku československého státu a především jeho vztah k tehdejšímu Rusku.

A ruský deník nezůstal jen u minulosti. Naznačil, že dnes, kdy už nejsme spojenci, by se téma ukradeného zlata mohlo opět dostat mezi body bilaterálních jednání. Pravda ovšem přiznává, že šance na jakékoliv vyrovnání prakticky neexistuje.

Článek bývalé hlásné trouby sovětských komunistů byl svým rozsahem výjimečný. Většina ruských tiskových agentur zaznamenala v souvislosti s 28. říjnem především to, s jakým „rozmachem“ se tentokrát narozeniny Československa slavily a jaké dramatické události na české politické scéně oslavy doprovázely.

Nechybělo ani srovnání s rozbouřenou a krajně nestabilní politickou situací na Ukrajině i zdůraznění pochybnosti o blížícím se českém předsednictví Evropské unie.

Oficiálně ale nikdo v Rusku oslavy 28. října nekomentoval. Deník Pravda si tak monopol na šíření „pravdy“ opět ponechal sám.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!