19. února 2016 10:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Svérázná ruská kampaň: Kouření zabíjí víc lidí než Obama - a to je co říct

„Kouření zabíjí - víc než Obama.“ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Kouření zabíjí - víc než Obama.“ | foto: Facebook Dmitry GudkovReprofoto

„Kouření zabíjí víc lidí než Obama, přestože Obama zabíjí opravdu hodně lidí. Nekuřte, nebuďte jak Obama.“ V ruských městech se objevila svérázná protikuřácká kampaň: ani masový vrah Barack Obama, tvrdí, nemá na svědomí tolik lidských životů jako smrtící cigarety.

Boj amerického prezidenta Obamy se závislostí na nikotinu není tajemstvím - stejně jako snímky, které zachycují ještě neprošedivělé hlavy Bílého domu s cigaretou. Jeden z nich teď využili ruští kreativci pro svou neortodoxní kampaň.

Fotografii Obamy, kterak s hlubokými kruhy pod očima náruživě potahuje z „hřebíčku do rakve“, zatímco se kolem něj vinou stuhy dýmu, doprovází nepřehlédnutelný apel v bílých verzálkách: „Kouření zabíjí víc lidí než Obama, přestože Obama zabíjí opravdu hodně lidí. Nekuřte, nebuďte jak Obama.“

Plakát získal velkou publicitu poté, co ho na autobusové zastávce v Moskvě vyfotil a na svém Facebooku pak publikoval ruský liberální politik Dmitrij Gudkov, opoziční poslanec Státní dumy. Snímek doprovodil tímto komentářem: „Fousaté anekdoty - naživo. ‚U nás v SSSR - svoboda slova! I já mohu vyjít na Rudé náměstí a podle libosti spílat prezidentu USA.‘ Ve skutečnosti je odporné a trapné, že se něco takového objevuje v ulicích hlavního města Ruska.“

Gudkovův příspěvek se dočkal velké odezvy: k pátku ho ocenilo na 2370 lidí a sdílelo 600, rozproudila se pod ním i neméně živá diskuse. „Brzy budou místo Baby Jagy strašit děti Obamou,“ dodal Gudkov v rozhovoru s listem The Guardian.

Анекдоты с бородой — в жизнь. «У нас в СССР — свобода слова! Я тоже могу выйти на Красную площадь и сколько угодно ругат...

Posted by Dmitry Gudkov on Tuesday, February 16, 2016

Je otázkou, do jaké míry jde o protikuřáckou a do jaké o protiamerickou kampaň. Vyjádření autora není k dispozici: pod plakát se dosud nikdo nepodepsal a moskevská radnice kampaň nekomentovala, uvádí The Guardian.

Není to poprvé, kdy je americký prezident pranýřován v ruském veřejném prostoru. V únoru bylo na zdi vybraných moskevských budov promítáno video požadující postavení šéfa Bílého domu před haagský tribunál, v lednu zahalila obytný dům naproti americké ambasádě v Moskvě variace na Obamovu volební kampaň z roku 2008, přičemž slovo „naděje“ nahradilo slovo „zabiják“.

Na Youtube se rovněž objevilo video nazvané „Stop Obama“ - desítky ruských studentů v něm za zvuků dramatické hudby obviňují Obamu, že „každý týden zabije 875 lidí“.

mslMagdalena Slezáková

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA NÁKUPU S NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč