9. června 2014 12:47, aktualizováno  22:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská státní média mlčí o mrtvých žoldnéřích na východě Ukrajiny

Válka na východě Ukrajiny: separatista s ruskou svatojiřskou stužkou na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Válka na východě Ukrajiny: separatista s ruskou svatojiřskou stužkou na... | foto: ČTK

KYJEV Státní média mlčí o ruských žoldnéřích, kteří zahynuli na východě Ukrajiny, napsal v neděli server Echo.msk.ru. Na teritoriu východní Ukrajiny mezitím pokračuje ofenziva ukrajinské armády proti separatistům: Slavjansk probudily exploze bomb, v Mariupolu hoří podle očitých svědků letiště.

Podle premiéra samozvazné Doněcké lidové republiky Alexanda Borodaje zemřelo v bitvě o doněcké letiště, jež se odehrála 26. května, 33 ruských občanů. Mezi mrtvými je také trojice bývalých ruských vojáků, již tvoří Alexej Jurin, Sergej Ždanovič a A. Jefremov, kteří na východě Ukrajiny působili jako žoldnéři, napsal zpravodajský server Newsru.com.

Newsru.com s odvoláním na Echo Moskvy rovněž uvedl, že ruská státní média nevěnovala mrtvým pozornost. Server upozornil, že oficiálních informací o mrtvých se veřejnosti nedostává. "Státní televizní kanály, noviny i vláda o nich mlčí, jako by se jednalo o státní tajemství. Ani jediným slovem nezmiňují ty, kteří by měli být uctěni jako hrdinové a zachránci civilistů, kteří obětovali svůj život," píše server.

List Novaja gazeta upozornil, že mezi mrtvými Rusy v ukrajinských márnicích jsou také novináři. Konvoj s jejich ostatky překročil hranice Ukrajiny do Ruska na začátku června. Novaja gazeta konstatovala, že na území cizího státu byli zabiti ruští občané, a upozornila, že formálně požádala generální prokuraturu a pohraniční stráž o vyšetřování jejich smrti.

O působení ruských žoldnéřů v konfliktu na východě Ukrajiny se hovoří už od vypuknutí tamních nepokojů (více čtěte ZDE). V uplynulých týdnech se však vynořily také spekulace, že v oblasti bojují i ozbrojenci původem z USA.

Polsko: Je to science fiction

Polsko informace o přítomnosti Poláků mezi žoldnéři zajatými na východě Ukrajiny popřelo. "Informaci o tom, že na východě Ukrajiny separatisté zadrželi polské občany jako žoldnéře, nemohu potvrdit. Je to součást špinavé propagandy," uvedl na svém twitterovém účtu mluvčí polského ministerstva zahraničí Marcin Wojciechowski. Potvrdil tak dřívější informace polské diplomacie, která už koncem května dementovala zprávy o polských bojovnících na východě Ukrajiny. Podle polského ministerstva jsou tyto informace z říše "science fiction".

Tento pátek pak doněcký gubernátor Serhij Taruta uvedl, že rebelové drží v zajetí přes 200 lidí. Jeden z povstaleckých předáků řekl agentuře Interfax, že část zadržovaných tvoří žoldnéři ze zahraničí, mezi nimiž jsou údajně i čeští či polští občané (více čtěte ZDE). České ministerstvo zahraničí ani ambasáda ČR v Kyjevě však nic takového nepotvrdila.

Na východě pokračují boje

Na východě Ukrajiny mezitím pokračují boje mezi ukrajinskou armádou a separatistickými vzbouřenci. Ve Slavjansku podle zpráv na Twitteru vybuchují bomby a v Mariupolu na jihu Doněcké oblasti prý hoří terminál letiště i sousední vojenská posádka.

Slavjansk, považovaný za hlavní baštu proruských radikálů, v pondělí ráno probudily exploze v centru města. Podle Vladislava Selezňova, mluvčího štábu "protiteroristické operace" ukrajinské armády, městem projíždějí nákladní automobily s minomety na korbě a snaží se ostřelovat pozice vojáků v okolí města. V areálu jednoho z místních kostelů údajně povstalci instalovali dělostřeleckou baterii.

Rebelové naopak podle agentury RIA Novosti ohlásili, že vládním silám zničili raketomet i se zásobou munice. Ale ostřelování města jednotlivými výstřely z raketometů, houfnic či těžkých minometů nadále pokračuje a jen dnes dopoledne si vyžádalo dva životy z řad civilistů.

Nicméně podle serveru newsru.com není jasné, která ze stran je za ostřelování Slavjanska a smrt civilistů odpovědná: Ukrajinci tvrdí, že střílejí jen po vzbouřencích, ale ti prý pálí z kostela i do obytných čtvrtí.

Obyvatele podle serveru trápí i problémy s pitnou vodou, protože zasažený vodovod se dosud nepodařilo opravit, a tak lidé berou vodu z fontán. Bez elektřiny je Slavjansk už skoro týden, nefungují benzinky i mobily.

Snižne: nová základna vzbouřenců

V obci Snižne východně od Doněcka prý vzbouřenci budují po Slavjansku další opěrný bod. Podle armádních kruhů, na které se odvolává server Ostrov, může být základna využita k proražení koridoru, kterým budou do Ruska směřovat uprchlíci a zranění povstalci a zpět na Ukrajinu munice a vojenské posily.

Obrana základny ve Snižném se má vyvarovat chyb, kterých se údajně dopustili vzbouřenci ve Slavjansku. Ten je dnes v obklíčení ukrajinské armády. Základna Snižne leží jen asi 20 kilometrů od ruských hranic.

V Mariupolu podle zpráv očitých svědků hoří budova místního letiště a objekty v areálu sousední vojenské posádky. V okolí se ozývají dávky ze samopalů. Bližší podrobnosti o bojových akcích ukrajinská média nepřinesla. Armádní veleni bojové operace v Mariupolu popírá, zprávy o útoku povstalců na letiště jsou prý pouhou propagandou separatistů.

Porošenkovi rebelové nevěří

Nový ukrajinský prezident Porošenko se v neděli vyslovil pro ukončení bojů na východě Ukrajiny. Zbraně by podle jeho plánu měly utichnout v tomto týdnu. Separatisté ale podle ruských médií zareagovali na prezidentova slova s nedůvěrou. Protože jsou pod trvalou palbou vládních sil, pokračují prý v mobilizaci a výcviku dobrovolníků.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí dnes ohlásilo, že v třístrannné "kontaktní skupině" s ruským velvyslancem a zástupkyní Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dosáhlo "vzájemného porozumění" ohledně klíčových etap Porošenkova mírového plánu pro východní Ukrajinu. Ale podrobnosti ohledně dalších kroků v Doněcké a Luhanské oblasti nesdělilo.

Nicméně úřadující ministr obrany Mychajlo Koval při dnešní návštěvě vojenské nemocnice podle agentury Interfax tvrdil, že "proces přerušení ozbrojeného konfliktu na východě země pokračuje". Zakrátko prý lze čekat "moudrá rozhodnutí" a mír.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ruských médií byli na Ukrajině propuštěni dva reportéři ruské televizní stanice Zvezda, které v pátek u Slavjanska zadrželi bojovníci národní gardy. Novináři byli údajně podezřelí, že shromažďují informace o postavení jednotek ukrajinské armády. Podle mluvčího stanice Zvezda ale přijeli na Ukrajinu informovat o Porošenkově inauguraci. V noci na dnešek byli novináři propuštěni, oznámil moskevský rozhlas.

Naopak se pohřešuje šéfka nadace Spravedlivá pomoc Jelizaveta Glinková, která se v neděli měla vrátit do Moskvy z humanitární mise u Doněcka, ale naposledy s ní spolupracovníci hovořili ještě v sobotu.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.