Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruská tajná služba FSB hlásí zadržení ukrajinských radikálů v Rusku, prý chystali útoky a vraždy

Svět

  10:37
Moskva/Kyjev - Ruská tajná služba FSB ve čtvrtek oznámila, že v devíti ruských městech zadržela 16 přívrženců „radikálního ukrajinského uskupení M.K.U.“, kteří chystali útoky na vládní budovy a hromadné vraždy. Ukrajinská média naopak zdůrazňují, že FSB zatýká ruské neonacisty, mezi kterými nefiguruje žádný Ukrajinec.
Ruská tajná služba FSB - ilustrační fotografie.

Ruská tajná služba FSB - ilustrační fotografie. foto: Shutterstock

„V různých městech v Rusku se plánovaly hromadné vraždy - v Tambovu, Petrohradu, Samaře, Saratovu,“ prohlásil podle agentury TASS během výslechu jeden ze zatčených - podle hlasu dospívající mladík.

Podle ukrajinského serveru Strana.ua se podobná zatýkání a obvinění odehrála letos v Rusku opakovaně, ale ve skutečnosti jde o ruské neonacisty, mezi kterými není žádný Ukrajinec. Terčem jejich útoků se stávali hlavně přistěhovalci a bezdomovci.

Články ruských médií o zločinném působení ukrajinských radikálů v ruských regionech nechala na facebooku zablokovat ukrajinská organizace StopFake, což Moskva pokládá za cenzuru. Samu organizaci M.K.U. - Manjaki: kult ubijstva (Maniaci: kult vraždy) - skutečně založil obyvatel ukrajinského města Dnipro (dříve Dněpropetrovsk) Jehor Krasnov (21), zvaný Jehor Maniak, a přívržence, útočící na migranty z Kavkazu a Blízkého východu, si podle serveru našel i na Ukrajině.

Krasnov podle FSB řídí i buňky M.K.U. v Rusku, jak svědčí korespondence zabavená při domovních prohlídkách. „Zadržení potvrdili, že Krasnov, který se nachází na Ukrajině, koordinoval jejich zločinnou činnost, dával jim konkrétní pokyny a vyzýval ke spáchání teroristických útoků a extremistických zločinů na ruském území,“ napsala agentura Interfax. 

Vůdce M.K.U. podle FSB navrhoval při verbování nových členů, aby nejprve psali extremistické nápisy po budovách, pak zbili bezdomovce či příslušníka některé z mládežnických subkultur. Dalším krokem měly být útoky nožem na občany a příslušníky bezpečnostních složek a podpálení či vyhození vládních budov do povětří.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat