Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská vláda podala demisi. Putin navrhl na nového premiéra Michaila Mišustina

Vladimir Putin a Michail Mišustin při dnešním setkání v Kremlu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin a Michail Mišustin při dnešním setkání v Kremlu. | foto: AP/ČTK

Moskva Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve středu oznámil demisi své vlády, kterou podal v souvislosti s návrhem ústavních změn od prezidenta Vladimira Putina. Ten uložil stávající vládě plnit své povinnosti do jmenování nového kabinetu. O odstoupení vlády předem podle ruské redakce BBC nevěděli ani její členové, šlo o „naprosté překvapení“. Putin navrhl jako nového předsedu vlády Michaila Mišustina.

Kandidaturu třiapadesátiletého Mišustina Putin předložil dolní komoře parlamentu Státní dumě. Mišustin od roku 2010 řídil ruskou daňovou správu.

Kandidaturu třiapadesátiletého Mišustina Putin předložil dolní komoře parlamentu Státní dumě. Dosavadní premiér Dmitrij Medveděv předtím i se svou vládou odstoupil. Celý stávající kabinet má zatím z pověření prezidenta vykonávat povinnosti do jmenování nové vlády.

Michail Mišustin.

Mišustin podle ruských agentur večer přijel do sídla dolní komory parlamentu, kde se sešel s jejím vedením. Poslanecká frakce vládní strany Jednotné Rusko by se měla kandidaturou Mišustina zabývat hned ve čtvrtek ráno, řekl mluvčí frakce Sergej Něverov. Zdůraznil přitom, že nového předsedu vlády je nezbytné schválit co nejrychleji. 

Státní dumy oznámila, že během čtvrtečního dopoledne se Mišustin setká se všemi parlamentními frakcemi a týž den později se pak bude jeho kandidaturou zabývat plenární zasedání sněmovny.

Není jasné, zda hned ve čtvrtek dolní komora nominaci Mišustina schválí. Málokdo však pochybuje o tom, že by poslanci Putinův návrh neschválili.

„Všechny úkoly, které označil prezident ve svém dnešním poselství (o stavu ruské federace), vyžadují co nejrychlejší řešení. Zejména jsou nezbytné úpravy ve federálním rozpočtu na nynější rok pro zahájení výplat sociálních dávek určených pro podporu rodin. Lidé na to čekají,“ řekl v této souvislosti Něverov.

Při schůzce se členy dosluhující vlády ruský prezident uvedl, že byl s prací kabinetu spokojen, přestože „se ne všechno povedlo“. Medveděvovi nabídl novou funkci místopředsedy bezpečnostní rady státu, ve které se má věnovat bezpečnosti a obranyschopnosti země. V radě, které Putin předsedá, byl premiér dosud jedním z jedenácti stálých členů.

Premiér prohlásil, že pokládá za správné podat demisi kabinetu na pozadí návrhu ústavních změn, které ve středu předložil Putin. Poznamenal také, že další kádrová rozhodnutí ohledně složení vlády bude přijímat prezident.

Prezidentův návrh podle Medveděva představuje významný zásah do fungování země a také do dělby a rovnováhy moci. „V tomto kontextu je zjevné, že jako vláda musíme poskytnout prezidentu naší země možnost přijmout všechna nezbytná rozhodnutí,“ řekl premiér.

Putinův krok podle agentury AP naznačuje jeho záměr nachystat si pro sebe novou mocenskou pozici, až mu skončí nynější mandát hlavy státu. „Předávání moci začalo,“ shodují se i ruští politologové, oslovení deníkem Vedomosti.

Vicepremiér Vitalij Mutko později vysvětlil demisi vlády tím, že společnost si žádá změny, jak hovořil ve svém poselství i prezident Putin.

Rubl po ohlášení demise vlády klesl na týdenní minimum, uvedl list Kommersant. Dodal, že členové vlády po Putinově projevu čekali kádrové změny, ale nečekali, že změní funkci i Medveděv.

Putin v dnešním poselství o stavu země navrhl ústavní změny, které by Státní dumě, dolní komoře parlamentu, daly právo nejen schvalovat jmenování premiéra a členů vlády, ale i potvrzovat jejich nominaci. Změny v ústavě by Rusové podle prezidenta měli schválit v referendu.

Stávající vláda vznikla předloni v květnu poté, co se Putin formálně znovu ujal funkce hlavy státu, po znovuzvolení na dalších šest let v březnu 2018.

Putin si v roce 2008 vybral Medveděva, tehdy místopředsedu vlády, jako svého nástupce v Kremlu v době, kdy mu ústava nedovolovala setrvat v čele státu po další období. Medveděv pak byl skutečně zvolen a Putin přešel na čtyři roky do čela vlády, ale zjevně si zachoval si moc. Na jaře 2012 si funkce prohodili - Medveděv se stal premiérem, zatímco Putin se vrátil do Kremlu, tentokráte díky změnám v ústavě na šest let.

Michail Mišustin

  • Mišustin se narodil se 3. března 1966 v Moskvě. V roce 1989 absolvoval obor systémové inženýrství na Moskevské státní technologické univerzitě, v roce 1992 získal na téže škole doktorát z ekonomie. Po studiu pracoval jako ředitel testovací laboratoře a v letech 1995 až 1996 stál v čele neziskové organizace Mezinárodní počítačový klub (ICC).
  • V srpnu 1998 vstoupil do státní správy a začal pracovat na úřadu Federální daňové služby (FNS). Od března 1999 působil v několika pozicích na ministerstvu hospodářského rozvoje Ruské federace, od ledna 2007 do března 2008 vedl Federální agenturu pro správu zvláštních hospodářských zón).
  • Po roce 2008 krátce působil ve firemním sektoru, stal se ředitelem investiční společnosti UFG Asset Management, jedné z největších investičních společností působících v Rusku.
  • Ředitelem ruské Federální daňové služby (FNS) se stal 6. dubna 2010. V této pozici se mimo jiné věnoval digitalizaci daňového systému a online přístupu k informacím z tržeb, úřad se pod jeho vedením snažil do daňového systému zapojit i služby sdílené ekonomiky, jako je Airbnb či Uber.
  • V únoru 2009 si Mišustina prezident Vladimir Putin vybral do svého osobního týmu poradců.
  • Je autorem tří knih na téma správy daní, publikoval víc jak 40 odborných článků.
  • V roce 2015 se majitel šesti nemovitostí Mišustin umístil na 54. místě žebříčku nejlépe vydělávajících ruských státních úředníků podle časopisu Forbes. Podle odhadů vydělal společně s rodinou 183 milionů rublů (podle tehdejšího kurzu zhruba 60 milionů korun). Ve stejných žebříčcích Forbesu z let 2017 a 2019 už jeho jméno nefiguruje.
  • Je ženatý a má tři syny. Rád sportuje, hraje aktivně hokej, je členem dozorčí rady moskevského hokejového týmu CSKA Moskva.
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...