Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na Sibiři stále zuří obrovské požáry. Putinovi nabídl pomoc Trump, šamani začali přivolávat deště

Svět

  15:26aktualizováno  16:12
Moskva - Sibiřská tajga dál hoří na ploše tří milionů hektarů a prognózy jsou nepříznivé. Shoduje se na tom čtvrteční ruský tisk, který za příčinu alarmující kalamity označuje pasivitu místních úřadů a nedostatek peněz. Pomoc ve středu prezidentovi Vladimiru Putinovi telefonicky nabídl jeho americký protějšek Donald Trump. Ruská vláda chce vyšetřit, zda požáry na Sibiři nebyly založeny úmyslně.

Satelitní snímek zachycující sibiřskou tajgu v plamenech. foto: Reuters

Na Sibiři hoří milion hektarů lesa. Požáry nikdo nehasí, chybějí peníze

V asijské části Ruska je situace krajně nepříznivá a zlepšovat se nebude, tvrdí ruští hasiči a meteorologové. Vydatnější déšť se v zasažených regionech, rozlohou srovnatelných s územím Belgie, v dohledné době neočekává. Situaci komplikuje fakt, že na nepřístupných místech záchranáři hašení vzdali, protože náklady údajně převyšují výši případných škod. Oheň se ale podle expertů v takovém případě může přesunout do masivních sibiřských rašelinišť, kde „přečká“ zimu a na jaře znovu zachvátí okolní lesy.

Mluvčí ministerstva pro mimořádné události ve čtvrtek novinářům řekl, že místní správní úřady v sibiřských regionech situaci nezvládly, zanedbaly varování centrálních orgánů a byly pasivní při hašení. Hlavní ruský expert na protipožární ochranu Irek Chačanov agenturu TASS upozornil, že znečištění ovzduší zplodinami hoření může mít „velké ekologické a klimatické následky“.

V asijské části Ruska je situace krajně nepříznivá a zlepšovat se nebude, tvrdí...
V asijské části Ruska je situace krajně nepříznivá a zlepšovat se nebude, tvrdí...

Dým komplikuje život obyvatelům asi 800 ruských měst. Pomalu se přesouvá do sousedních států, zejména do Kazachstánu a Mongolska. Evropskou část Ruska údajně zatím neohrožuje. Oheň spaluje spíše neobydlené oblasti, ztráty na životech nejsou hlášeny.

Od čtvrtka budou podle agentury Interfax ruské letouny rozptylovat nad oblastmi požárů jodid stříbrný ve snaze uměle vytvářet dešťová oblaka. Krystalky této látky působí jako kondenzační jádra, na nichž se vytvářejí kapky deště.

Přírodní požáry v arktickém regionu vyprodukovaly víc CO2 než Švédsko za rok

S nabídkou pomoci při hašení požárů zatelefonoval ve středu večer do Moskvy americký prezident Donald Trump. Putin podle sdělení Kremlu označil Trumpův návrh za „krok k obnovení plnohodnotných vztahů“ mezi Ruskem a USA. Slíbil, že americkou pomoc využije, bude-li to potřeba.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil generální prokuratuře, aby prošetřila spekulace, že požáry byly na Sibiři založeny záměrně. Podle spekulací ruského tisku mohli lesy zapálit pracovníci firem, které se zabývají ilegální těžbou dřeva, aby zakryly následky svých skutků. „Lidem musí být jasné, co a jak se vlastně stalo,“ řekl premiér novinářům. Vyšetřovatelé mají vládě podat zprávu do konce října.

Požáry zasáhly hlavně rozsáhlá území Krasnojarského kraje a Irkutské oblasti, kde vláda vyhlásila stav ohrožení. Putin k hašení ve středu povolal armádu, na pomoc hasičům byly vyslány desítky speciálních armádních letadel a vrtulníků.

Sibiř v plamenech. Požár se vymkl kontrole, ohrožuje tisíce lidí

Ruský etnograf Timofej Moldanov agentuře Interfax řekl, že šamani původních sibiřských národů ve středu zahájili obřady přivolání deště, který by měl pomoci oheň uhasit. Zvlášť působivé jsou prý rituály v komunitách Něnců, tajmyrských Dolganů, ugrofinských Marijců a Komijců nebo východosibiřských Jakutů. Modlitbu za déšť ve čtvrtek zařadili do pravoslavných mší i duchovní v ruských kostelech.

Autor: