Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská vojenská loď osvobodila ruský tanker unesený piráty

Somálský pirát - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Somálský pirát - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

NAIROBI Ruská vojenská loď Maršál Šapošnikov v noci na dnešek v Indickém oceánu osvobodila ruský tanker Moscow University, který ve středu unesli somálští piráti. Podle tiskových agentur 23členná ruská posádka vyvázla bez zranění a piráti byli zajati.

"Operaci provedli námořníci z posádky ruské vojenské lodi Maršál Šapošnikov. Loď přibližně ve tři hodiny v noci doplula do oblasti, kde se nalézal tanker, a za pomoci pozorování technickými prostředky vyhodnotila situaci. Pak padlo rozhodnutí uskutečnit operaci. Při osvobození tankeru nikdo z Rusů nebyl zraněn. Piráti byli zajati," řekl agentuře RIA Novosti nejmenovaný vysoce postavený představitel koaličních sil, které v oblasti vedou protipirátské operace. Podrobnosti mají být oznámeny později.

Osvobození tankeru potvrdilo i ruské námořnictvo. "Posádka a loď byly osvobozeny, piráti zajati. Během operace neutrpěla zranění ani posádka, ani příslušníci námořní pěchoty," uvedl mluvčí ministerstva obrany plukovník Alexej Kuzněcov.

Tanker plující pod liberijskou vlajkou s nákladem 86.000 tun ropy za 52 milionů dolarů (více než miliardu korun) směřoval ze Súdánu do čínského přístavu Ning-po, když ho piráti přepadli ve východní části Adenského zálivu, asi 500 kilometrů od jemenského ostrova Sokotra.

Majitelem lodi je ruská Novorossijská dopravní společnost. Ropa patří společnosti Unipec, jednomu z největších světových dovozců ropy zásobujícímu také čínské trhy.

Piráti působí v oblasti Adenského zálivu a u Seychelských ostrovů navzdory přítomnosti vojenských plavidel několika zemí. Loni měli lupiči na svědomí více než polovinu ze všech 406 nahlášených pirátských útoků a na výkupném získali miliony dolarů. V současné době zadržují nejméně 19 lodí.

Trestní stíhání pirátů je vzhledem k faktickému bezvládí v Somálsku komplikované a podílí se na něm několik zemí. Rada bezpečnosti OSN před týdnem přijala Ruskem navrženou rezoluci, která by stíhání měla zjednodušit.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.