27. dubna 2017 13:38, aktualizováno  14:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské výzvědné plavidlo se u pobřeží Istanbulu srazilo s nákladní lodí a potopilo

Výzvědná loď Liman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výzvědná loď Liman | foto: Reuters

ISTANBUL/PRAHA Ruská vojenská loď se u tureckého pobřeží srazila s nákladním plavidlem, uvedla turecká televize NTV. Všech 78 ruských vojáků se nedaleko Istanbulu podařilo zachránit. Nákladní loď plula pod vlajkou Toga.

Podle vyjádření ruského ministerstva obrany šlo výzvědnou loď Liman, postavenou na konci šedesátých let v Polsku. Do služby byla zařazena v roce 1970, na palubě nese radar, hydroakustický detektor a další výzvědné vybavení, nutné pro sledování lodí a ponorek. Liman je je součástí ruské Černomořské flotily.

Podle ruských zdrojů nebyl nikdo zraněn, zprávy NTV zpočátku hovořly o patnácti pohřešovaných. Ruská loď měl proražený kýl, posádka se snažila loď udržet ji na hladině. Liman se však pak potopil.

Loď podle ruských médií počátkem roku působila ve Středozemním moři, kde „plnila úkoly v rámci stálého operativního seskupení ruského námořnictva“. Na východě Středomoří udržuje Rusko v souvislosti s konfliktem v Sýrii flotilu bojových plavidel, která podporují operace ruského letectva na syrském bojišti.

Výzvědná loď Liman
Archivní snímek výzvědné loďi Liman u tureckého pobřeží.
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz