Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ruské batyskafy dobyly arktické dno u pólu

Svět

  18:35
MOSKVA - Ruská expedice jako první v historii přistála na dně Severního ledového oceánu v hloubce 4300 metrů. Mise, které se účastní jako turista i švédský milionář, má kromě vědeckých úkolů potvrdit nárok Ruska na území kolem Arktidy.

Ruskou ponorku pokládají do vln Severního ledového oceánu. foto: ČTK

Se dvěma speciálními miniponorkami dosáhli členové expedice dna a na důkaz prvenství zde umístili ruskou vlajku uloženou v titanové schránce. Ponorka Mir-1 dosedla do hloubky 4261 metrů, Mir-2 do 4302 metrů. Členové expedice prozkoumali dno oceánu a odebrali geologické a biologické vzorky.

Ponorky jsou na hladině
Obě speciální ponorky se po pětihodinovém výstupu kolem šesté hodiny úspěšně vynořily na hladinu. "Bylo tam skvěle," prohlásil vedoucí výpravy, předseda ruské Asociace polárníků a místopředseda Dumy Artur Čilingarov. "Pokud se za sto či tisíc let někdo podívá tam, kde jsme byli, uvidí ruskou vlajku," řekl. Jaderné ponorky Ruska a USA sice Severní pól běžně podplouvají, dna oceánu však nikdy nedosáhly.

Tříčlenné posádky obou miniponorek o rozměrech 7,8 krát 3,2 krát 3,0 metru jsou v pořádku. Osazenstvo první ponorky v čele s Čilingarovem je zcela ruské, v posádce druhé ponorky je kromě ruského odborníka i australský polárník a švédský milionář, který za účast na expedici zaplatil tři miliony dolarů. Posádky měly zásobu vzduchu na 72 hodin, kvůli riziku, že je změna počasí uvězní pod ledem na hladině.

Expedice chce volat do vesmíru
Nasbírané informace umožní poprvé detailně zmapovat složení dna Severního ledového oceánu a tím určit hranice sporného území, na které si dělá nárok několik států. Ruští odborníci chtějí najít důkaz, že Lomonosovův práh, jehož podmořské hory se táhnou 1800 kilometrů pod hladinou oceánu, je geologickým prodloužením ruského území.

Podle mezinárodní konvence o mořském právu by si poté mohlo Rusko dělat nárok na využívání jeho velkého nerostného bohatství. Moskva doufá, že jsou v Arktidě velké zásoby ropy a plynu, jejichž těžbu v budoucnu umožní globální oteplování.

Expedice chce na pólu provést i další ponory. "Během některého z nich chystají členové expedice unikátní experiment, navázat první telefonní spojení tohoto druhu s kosmonauty na Mezinárodní vesmírné stanici," řekl tiskový mluvčí expedice Alexandr Begak.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...