Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské družice začaly sledovat americký špionážní satelit, připustil šéf Vesmírných sil USA. Prý jej mohou odposlouchávat

Ruské satelity sledují americkou družici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské satelity sledují americkou družici. | foto: Twitter.com/M_R_Thomp

WASHINGTON/PRAHA Ruské satelity již více než měsíc stínují pohyb amerického špionážního satelitu. Chování podobné přeletům ruských stíhaček v blízkosti hranic států NATO podle analytiků ukazuje, že Rusové jsou připraveni čelit USA ve vesmíru. Američané tak poprvé v historii připustili, že jde o hrozbu americkému satelitu.

Prvních podivností si americká armáda všimla na konci listopadu loňského roku. Ruský satelit, který se do vesmíru dostal za pomoci rakety Sojuz, se po čtrnácti dnech na orbitu rozdělil vedví. Podle generála Johna Raymonda, nového šéfa amerických vesmírných jednotek, se jeden satelit „narodil“ z druhého. „Představte si to jako matrjošku, druhý satelit vyšel z prvního,“ uvedl Raymond pro magazín Time.

Manévr pak začátkem prosince potvrdilo i ruské ministerstvo obrany s tím, že družice nazvané Kosmos 2542 a Kosmos 2543 mají za cíl hodnotit technický stav dalších ruských satelitů. Namísto toho se však v půlce ledna začaly ruské satelity přibližovat k americkému stroji USA 245 třídy KH-11, přičemž sledovaly jeho senzory i to, kam směřují jeho kamery.

Americký družice této třídy bývají považované za nejvýkonnější ve své kategorii. Podle analytiků byl satelitem USA 224 pořízený detailní snímek íránského vesmírného centra, který v srpnu loňského roku sdílel na Twitteru prezident Donald Trump. USA mají ve vesmíru v současné době čtyři satelity třídy KH-11, které neustále rotují kolem Země, aby pokrývaly celý její povrch.

Samotného chování ruských satelitů si jako první všiml Američan Michael Thompson, který ve volném čase sleduje pohyb družic. „Je to chytře vymyšlené. Kosmos 2542 sleduje jednu část KH-11, když něj dopadne světlo ze Slunce. A ve chvíli, kdy by jej zastínil, již kolem něj rotuje druhý. Jde o jasný důkaz, že ruské družice zkoumají americký špionážní satelit,“ napsal Thompson na Twitter.

„Vnímáme toto chování jako neobvyklé a znepokojivé,“ uvedl generál Raymond. „Má potenciál vytvořit nebezpečnou situaci ve vesmíru,“ dodal s tím, že USA již Moskvě skrze diplomatické kanály sdělily své znepokojení. Podobné chování prý zaznamenaly USA i před třemi lety.

„V roce 2017 vypustili satelit, který ‚zrodil’ další satelit. A tyto družice vykazovaly charakteristiky zbraňového systému, když jedna z nich vystřelila do vesmíru vysokorychlostní projektil,“ sdělil americký generál.

Podle analytika Briana Weedena z Secure World Foundation se Rusové za pomocí družic mohou pokoušet zjistit „kam míří kamery satelitu, jak funguje a v jaký čas je operativní“. Stejně tak se prý Moskva může pokoušet poslouchat radiové frekvence a zjišťovat, na jakých vlnách KH-11 operuje. „Je mnoho věcí, co by mohli dělat,“ dodal Todd Harrison z Centra strategických a bezpečnostních studií. „Ale možná jen velice jasně ukazují Spojeným státům, že mají tyto kapacity.“

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...