14. března 2014 15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské impérium se vrací. Díky Bohu a vůdci Putinovi, píše ruský tisk

"16. března - referendum! Sevastopol, Rusko." - plakát lákající obyvatele Krymu k účasti na nedělním referendu (a k tomu, aby v něm hlasovali pro Rusko). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "16. března - referendum! Sevastopol, Rusko." - plakát lákající obyvatele Krymu k účasti na nedělním referendu (a k tomu, aby v něm hlasovali pro Rusko). | foto: Reuters

MOSKVA Krym se stal "katalyzátorem tektonických změn ve vztazích mezi Východem a Západem" a v celém ruském světě. Tak okomentoval chystané referendum na Krymu ruský analytik Eduard Birov. Budoucí návrat Krymského poloostrova přivedl "do vytržení" i ty ruské občany, kteří se o Krym a politiku nikdy nezajímali, uvedl v analýze publikované krymskou agenturou Kryminform.

"Ti, kdo se ještě včera starali jen o své pohodlí a o kariéru, v sobě najednou objevili něco, co je důležitější, než vše ostatní. Rozumní lidé chránící Krym a diplomatická pomoc ruské státní moci probudily nebývalou hrdost na Rusko v srdcích těch, kde se ještě nedávno k našemu státu stavěli chladně," uvedl autor.

"Ti, kdo ještě včera měli na Facebooku texty (ruského disidenta Alexeje) Navalného a sledovali žabomyší války z Blatného náměstí, na to vše zapomněli a upřeli svou pozornost na geopolitickou konfrontaci Ruska a Západu," uvedl autor s odkazem na násilné protivládní demonstrace na moskevském Blatném náměstí z roku 2012.

ČTĚTE TAKÉ:

Vůdce chrání Rusy

"Ti, kdo hovořili o rozpadu armády, zjistili, že jsou na ni nyní hrdi a s uspokojením sledují její nynější manévry. Ti, kdo proklínali Putina a jeho 'krvavý režim', v sobě našli sílu projevit nadšení nad pevností, s níž ruský vůdce ochránil ruskou většinu na jihovýchodě Ukrajiny a obvinil Západ z podpory extremistů. Putina, který se postavil proti podlé revoluci v Kyjevě a ochránil prosté Ukrajince, teď nečekaně milují jak liberální demokraté, tak tvrdí nacionalisté, jak věčně levicoví komunisté, tak černí monarchisté. Potřebovali kritické vyostření situace na Ukrajině, aby pochopili, co je pro jejich zemi podstatné," napsal Birov.

Mnozí Rusové podle autora museli přehodnotit názor na minulost, netýká se to ale všech. "Někdo se naopak staví na stranu kyjevské junty a viní Rusko z agrese. Ojedinělým případem nejsou třeba takoví ruští Židé, kteří podporují banderovce a antisemity, snaží se je nabarvit na růžovo a vydávat je za nadýchané liberály. Pravda prostě v době krize vychází najevo."

"Stop fašismu! Všichni k referendu!" Proruská kampaň ke krymskému referendu je v plném proudu.

Renesance impéria

Krymská krize podle komentáře semknula rozdělenou ruskou společnost, což se "nepřímo projevilo i ve velkém zájmu o literaturu věnovanou moudrému vůdci Stalinovi. Lidé nejen vítají rozhodnutí státní moci, ale žádají ještě rozhodnější odvetná opatření na záchranu obyvatel Krymu a ruské většiny. Otevřeně řečeno, mnozí jsou připraveni i ke vstupu ruských vojsk na Krym a jihovýchod Ukrajiny."

Autor vítá renesanci "imperiálního myšlení v Rusku," které je podle něj jedním ze základních prvků sebeuvědomění Rusů. "Impérium v ruském chápání je vesmírné pojetí Ruska jako ohromné země, kde všechny ostatní euroasijské národy semknuté Ruskem nabývají ochrany a pokojně se rozvíjejí. Je to ochrana a záruka pořádku a té nejvyšší pozemské spravedlnosti. Krymští Rusové děkují Bohu a ruskému vůdci, že se ruské impérium vrací. Žít v impériu je údělem silných, na který spotřebitelská chátra nestačí," uvádí autor komentáře.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...