Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Putinův atomový úder? Ruské jaderné harašení má děsit Západ

USA

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Není pravděpodobné, že by Rusko chtělo proti svým ideovým nepřátelům použít jaderné zbraně. Ale je zcela jisté, že hodlá svět svým atomovým arzenálem pořádně vystrašit.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: Reuters

Obyčejná obnova neobyčejných raket, opravy, inovace, výzkum a modernizace. To všechno podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova čeká ruské jaderné síly v příštích letech. Lavrov se stal o víkendu třetím vysokým ruským politikem, který dal světu najevo, že by si měl rozmyslet, zda mu Ukrajina stojí za nepřátelství s jadernou velmocí.

Rusko - jaderná velmoc

Putinův srpnový projev.

Prvním, kdo vypustil jaderného džina z lahve, byl prezident Ruska Vladimir Putin. Na konci srpna v táboře mladých ruských patriotů „Selinger“ prohlásil, že „Rusko – to je jeden z nejmocnějších jaderných států světa“. Vzápětí Moskva v předvečer summitu NATO ve Walesu 4. září oznámila, že uspořádá jaderné manévry. Největší, jaké kdo pamatuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Následovalo provokativní prohlášení vicepremiéra ruské vlády Dmitrije Rogozina. Ten rovnou světové pacifisty vyděsil slibem, že do roku 2020 Rusko obnoví svůj jaderný arzenál. A to stoprocentně.

Rogozin rád používá termín „ultramoderní zbraně“ – těch prý bude mít za pět let Rusko tolik jako nikdo na světě. Kromě toho dal vicepremiér najevo, že je pryč doba, kdy se hrálo na poměrně výraznou úroveň důvěry mezi dvěma hlavními jadernými mocnostmi USA a Ruskem. Řada dohod je k tomu ostatně zavazuje, stejně jako byměly postupně svou jadernou výzbroj likvidovat. Což se doposud dělo. „Něco je třeba nechat si v tajnosti a udivit je v ten nejkritičtější moment,“ vysvětlil strategii Moskvy.

Moskva a jaderné zbraně.

Chystá Moskva jadernou válku?

I když by se z výroků ruských politiků mohlo zdát, že se Rusko připravuje na jaderný konflikt, podle řady politologů a vojenských expertů tomu tak není. Důvodem promyšleného jaderného harašení je snaha vystrašit západní spojence Ukrajiny tak, aby spojenci být přestali. Aby veřejnost ve státech EU a USA ve strachu před světovou jadernou válkou nabádala své vlády k větší shovívavosti s Ruskem.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Ovšem například fyzik, matematik a kritik prezidenta Putina, publicista Andrej Piontkovskij se obává, že pokud by tzv. strana války, tedy lidé z okolí prezidenta, kteří touží po ozbrojené konfrontaci se Západem, zvítězila a došlo by ke konvenčnímu střetu mezi velmocemi, dopadl by pro Rusy špatně. „Pak by Putin měl jedinou možnost – jaderný úder,“ domnívá se expert. Není to ale podle něj Ukrajina, která by se mohla stát důvodem k prvnímu výstřelu. Mohl by se jím ale stát některý z baltských států, které jsou členy NATO.

Takový scénář mnozí v Rusku považují za nesmyslný. Jenže od roku 2000 ruská jaderná doktrína připouští použití taktických jaderných zbraní v případě konfliktu s NATO, pokud ruské ozbrojené síly budou na hranici porážky v konvenční válce.

Přesto i skeptik Piontkovskij o posledních výhrůžných výrocích ruských politiků soudí: „Inzerovaná obnova jaderného potenciálu Ruska není zahájením závodů ve zbrojení. Je to nezbytnost.“ Podle fyzika je totiž ruský jaderný arzenál velmi zastaralý. I ostatní politologové soudí, že Putin je sice nebezpečný pro Západ, ale jaderné hrozby jsou zatím jen částí informační války.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!