23. září 2018 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spor kolem sestřeleného ruského letadla se zostřuje. Putinova vláda obviňuje Izrael

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 58Diskuse
Letoun Il-20, který byl omylem sestřelen Syřany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun Il-20, který byl omylem sestřelen Syřany. | foto: Reuters

MOSKVA Ruské ministerstvo obrany v neděli opět obvinilo Izrael ze sestřelení ruského výzvědného letounu Il-20 syrskou protivzdušnou obranou. Syrské vládní síly si ruské letadlo spletly s izraelskou stíhačkou a sestřelily ho. O život přišlo všech 15 osob na palubě. Zatímco ruská armáda již dříve obvinila z pádu letadla Izrael, prezident Vladimir Putin uvedl, že šlo o „řetězec tragických, osudných okolností“, napsala agentura AP.

Ruské ministerstvo obrany představilo nejnovější zjištění ohledně sestřelení letounu a z incidentu viní pouze Izrael. „Domníváme se, že vinu za tragédii, která se stala ruskému letounu Il-20, nese izraelské letectvo a ti, kteří činí rozhodnutí o podobných akcích,“ řekl mluvčí ministerstva generálmajor Igor Konašenkov. Ministerstvo již dříve uvedlo, že izraelské stíhačky podnikající nálet v Sýrii se kryly za ruským strojem.

Ruská verze. Ruské ministerstvo obrany vydalo v neděli počítačovou animaci, na...

Ruská verze. Ruské ministerstvo obrany vydalo v neděli počítačovou animaci, na níž předkládá svou verzi, proč Syřané sestřelili výzvědný letoun IL-20 (červená barva). Rusové obviňují Izrael, že se jeho stíhačky (modrá barva) za ruský stroj skryly, čímž zmátly syrskou protivzdušnou obranu. Na palubě IL-20 zemřelo 15 lidí.

Izrael a Rusko provozují již několik let horkou linku, která má zabránit podobným střetům v syrském vzdušném prostoru. Rusko poskytuje již od roku 2015 leteckou podporu silám prezidenta Bašára Asada, zatímco Izrael v Sýrii podnikl již desítky náletů proti bojovníkům podporovaným Íránem. Izraelští armádní představitelé si přitom v minulosti fungování horké linky pochvalovali. 

Mluvčí Konašenkov nicméně obvinil Izrael, že horkou linku použil k tomu, aby Rusko zmátl ohledně svých plánů. Rusové podle jeho slov nemohli dostat letoun do bezpečí a izraelský důstojník jim sdělil zavádějící informace. Tvrdil prý, že izraelská operace probíhá na severu Sýrie, přitom ale izraelské letouny operovaly na západě země v Latákíji. Izraelské chování Konašenkov označil za „nevděčné vzhledem k tomu, co všechno již Rusko pro Izrael udělalo“.

Izraelci veškerá obvinění odmítají a v pátek do Moskvy přivezli 40 stran důkazů, že se sestřelením ruského letounu neměli nic společného. Podle izraelské verze byla syrská raketa, která letadlo zasáhla, vypálena až hodinu poté, co izraelské stíhačky F-16 odletěly zpátky na základnu.

ČTK
  • 58Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!