Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruské rakety na Evropu mířit nemusí

Svět

  12:02
PAŘÍŽ - K umístění ruských raket v kaliningradské oblasti by nemuselo dojít. V rozhovoru pro francouzský list Le Figaro to řekl ruský Dmitrij Medveděv. Spojené státy by se však podle něj musely vzdát plánu na vybudování protiraketových základen v Polsku a Česku.

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv bude na summitu EU-Rusko v Nice projednávat společné bezpečnostní a hospodářské otázky. foto: DMITRY ASTAKHOV AFP

"Jsme připraveni upustit od rozhodnutí rozmístit rakety v Kaliningradu, pokud se nová americká administrativa poté, co zanalyzuje reálnou užitečnost systému pro odpověď problémovým státům, rozhodne vzdát protiraketového systému. Jsme připraveni vyjednávat o nulové variantě. Jsme připraveni uvažovat o společném globálním bezpečnostním systému Spojených států, zemí Evropské unie a Ruské federace," prohlásil ruský prezident podle Le Figaro.

Spojené státy předložily Rusku počátkem listopadu plány na spolupráci v oblasti protiraketové obrany. Washington ve středu uvedl, že Moskva na jeho návrhy neodpověděla. Nejmenovaný kremelský zdroj, který citovala ruská média, ale naznačil, že Rusko nabídku odmítlo. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Robert Wood agentuře AFP potvrdil, že USA oficiální odpověď nedostaly.

Medveděv také řekl, že doufá, že s nově zvoleným americkým prezidentem Barackem Obamou naváže upřímné vztahy, které pomohou překlenout problémy, jež se ruské straně nepodařilo vyřešit se současnou vládou odcházejícího prezidenta George Bushe. Podle Medvěděva těží Obama z obrovské důvěry, která je v něj v současnosti vkládána.

Americký ministr obrany Robert Gates označil výroky Moskvy o rozmístění ruských raket v Kaliningradu za provokativní a zbytečná. Gates označil za nepřijatelný ruský tlak, aby Spojené státy od svých plánů na vybudování protiraketových základen ve střední Evropě zcela upustily. "Takové provokativní poznámky jsou zbytečné a zavádějící," řekl americký ministr. Podle Gatese ruský návrh na přerušení výstavby amerického protiraketového deštníku není příliš věrohodný.

"Upřímně řečeno, není mi jasné, k čemu ty rakety v Kaliningradu budou. Jedinou reálnou objevující se hrozbu poblíž ruských hranic představuje Írán," řekl americký ministr obrany. "Tahle záležitost je tedy očividně mezi námi a Rusy. Proč by vyhrožovali namířením raket na Evropu, mi není jasné," dodal. Gates ale zároveň zdůraznil, že Washington se i nadále bude snažit udržovat s Moskvou dobré vztahy.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat