Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
13. října 2014 11:09, aktualizováno  18:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské úřady internovaly obviněnou ukrajinskou letkyni na psychiatrii

Ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková, již ruští vyšetřovatelé viní z vraždy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková, již ruští vyšetřovatelé viní z vraždy... | foto: Reuters

MOSKVA Ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková (33), obviněná v Rusku z podílu na vraždě ruských novinářů na Ukrajině, byla převezena na moskevskou psychiatrickou kliniku k ověření příčetnosti. Oznámila to agentura RIA Novosti s odvoláním na zprávu ruských vyšetřovatelů.

Zkoumání psychiatrů může podle ruské agentury trvat měsíc. Projednávání stížnosti Savčenkové na hospitalizaci na psychiatrii moskevský soud opět odložil.

Kauza Savčenkové v létě vyostřila vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou zatížené anexí Krymu a konfliktem v Donbasu. Savčenková se podle Moskvy dostala na ruské území letos v červnu jako uprchlice. Zatčena byla proto, že údajně nese podíl na smrti dvou ruských novinářů u východoukrajinského Luhanska, kam jako důstojnice ukrajinského letectva navedla palbu ukrajinských jednotek. V důsledku toho zahynuli ruští novináři Igor Korneljuk a Anton Vološin.

Podle Kyjeva byla Savčenková do Ruska unesena a má být souzena na základě nesmyslného obvinění z vraždy. Absolventka vysoké vojenské školy a účastnice mise v Iráku se již dříve stala na Ukrajině veřejně známou osobou, když jako reprezentantka armády vystupovala v několika televizních pořadech.

ČTĚTE TAKÉ:

O psychiatrickém vyšetření Savčenkové rozhodl ruský soud už v září, ale advokáti ukrajinské pilotky rozhodnutí zažalovali. Vyšetřovatelé původně obhájcům slíbili, že vyčkají na rozhodnutí o žalobě, ale svůj slib zrušili a internovali obžalovanou Ukrajinku na psychiatrické klinice v Moskvě. Pokud soud stížnosti na hospitalizaci vyhoví, bude prý Savčenková vyšetřena ambulantně.

Obvyklá procedura

Výsledkem vyšetření má být posudek o příčetnosti. „Hlavním úkolem je rozhodnout o příčetnosti či nepříčetnosti a o způsobilosti obviněné podstoupit přelíčení,“ řekl agentuře RIA Novosti mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin. „Žaloba, kterou podali advokáti Savčenkové, nemá odkladný účinek,“ dodal. Psychiatrické vyšetření je podle Markina obvyklou procedurou.

Advokát Savčenkové Mark Fejgin novinářům řekl, že internace jeho mandantky na moskevské psychiatrii znemožní Savčenkové zúčastnit se líčení o oprávněnosti hospitalizace. Soudní jednání bylo přitom z 26. září přeloženo na pondělí právě proto, aby se ho mohla obviněná zúčastnit.

Moskevský soud však podle agentury RAPSI projednávání stížnosti podruhé odročil, a to na 11. listopadu. Projednávání se odehrávalo za zavřenými dveřmi.

Letkyně Savčenková u ruského soudu:

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...