7. července 2015 8:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské úřady přitvrdily: vězněnou pilotku Savčenkovou obvinily z vraždy

Ruská justice viní ukrajinskou pilotku Naděždu Savčenkovou ze spáchání... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská justice viní ukrajinskou pilotku Naděždu Savčenkovou ze spáchání... | foto: Reuters

MOSKVA Ruští vyšetřovatelé přitvrdili obvinění vůči důstojnici ukrajinského letectva. Pokud dosud Naďa Savčenková byla obviněna ze spoluúčasti na zabití dvou ruských novinářů na východní Ukrajině, nyní čelí obvinění z vraždy.

„Obvinění skutečně zpřísnili,“ řekl agentuře Interfax jeden z obhájců Savčenkové Ilja Novikov. Jeho kolega Nikolaj Polozov oznámil, že vyšetřovatelé zamítli všechny žádosti jeho klientky, včetně té, aby ji soudila porota.

Předpokládá, že se tak stalo proto, že případy obviněných žen ze zabití či vraždy dvou a více osob byly počátkem roku vyjmuty z jurisdikce porotních soudů, protože ženy prý nemohou být v Rusku odsouzeny na doživotí. „Muži mohou být souzeni před porotou, ženy nikoliv. Považujeme to za nezákonné a hodláme to napadnout,“ řekl advokát.

Savčenková obvinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena, když ji loni na východě Ukrajiny jako příslušnici dobrovolnického praporu zajali proruští separatisté.

Letkyně držela v ruské cele dlouhou hladovku, několikrát byla hospitalizována. O její propuštění žádali Kreml nejen ukrajinské politické špičky, ale i nejvyšší představitelé několika západních států. Savčenkové u ruské justice dosud nepomohlo ani to, že byla mezitím zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu.

Demonstrace za propuštění Nadi Savčenkové (Kyjev, 9. května).
Věznená Naďa Savčenková u moskevského soudu.

Lidovky.cz