Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruské úřady přitvrdily: vězněnou pilotku Savčenkovou obvinily z vraždy

Vraždy

  8:07
MOSKVA - Ruští vyšetřovatelé přitvrdili obvinění vůči důstojnici ukrajinského letectva. Pokud dosud Naďa Savčenková byla obviněna ze spoluúčasti na zabití dvou ruských novinářů na východní Ukrajině, nyní čelí obvinění z vraždy.

Ruská justice viní ukrajinskou pilotku Nadiju Savčenkovou ze spáchání válečných zločinů. foto: Reuters

„Obvinění skutečně zpřísnili,“ řekl agentuře Interfax jeden z obhájců Savčenkové Ilja Novikov. Jeho kolega Nikolaj Polozov oznámil, že vyšetřovatelé zamítli všechny žádosti jeho klientky, včetně té, aby ji soudila porota.

Předpokládá, že se tak stalo proto, že případy obviněných žen ze zabití či vraždy dvou a více osob byly počátkem roku vyjmuty z jurisdikce porotních soudů, protože ženy prý nemohou být v Rusku odsouzeny na doživotí. „Muži mohou být souzeni před porotou, ženy nikoliv. Považujeme to za nezákonné a hodláme to napadnout,“ řekl advokát.

Nezlomíte mě, raději zemřu hlady, vzkázala Rusku vězněná ukrajinská letkyně

Savčenková obvinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena, když ji loni na východě Ukrajiny jako příslušnici dobrovolnického praporu zajali proruští separatisté.

Letkyně držela v ruské cele dlouhou hladovku, několikrát byla hospitalizována. O její propuštění žádali Kreml nejen ukrajinské politické špičky, ale i nejvyšší představitelé několika západních států. Savčenkové u ruské justice dosud nepomohlo ani to, že byla mezitím zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu.

Demonstrace za propuštění Nadi Savčenkové (Kyjev, 9. května).
Věznená Naďa Savčenková u moskevského soudu.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!