Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kde je původ ruského zlata? Británie odmítá dát majiteli Chelsea Abramovičovi vízum

Svět

  11:44
MOSKVA/PRAHA - Dlouho se na původ ruských miliard v Británii nikdo neptal. Teď Británie odmítá dát vízum Romanu Abramovičovi, pokud původ majetku neprokáže. Jenže nejde vždy jen o podnikání. Podle odhadů britských médií dnes působí v Británii stejný počet ruských agentů jako za studené války.

Majitel Chelsea Roman Abramovič před utkáním proti Sunderlandu. foto: Reuters

Londongrad nebo Moskva na Temži. Rusové tak nazývají Londýn v nadsázce, jež však má reálný základ nejen ve velkém počtu ruských občanů žijících v Británii, ale také v objemu peněz, které si s sebou přivezli. V pondělí ovšem dostal ruský smysl pro humor citelnou ránu v podobě zprávy výboru pro mezinárodní otázky Dolní sněmovny britského parlamentu – Rusové ohrožují bezpečnost Spojeného království. 

Británie se jich zřekla, co s Georgem a Ringem z teroristických Beatles? Paula - Jihadi Johna zlikvidovaly drony

Doposud se mělo za to, že je výhodné přimhouřit oči nad původem ruských peněz i charakterem jejich majitelů, neboť pro britskou ekonomiku znamenaly značný přínos. Parlamentní zpráva s pohádkovým názvem Moskevské zlato: ruská korupce ve Velké Británii se na ruské vklady do ekonomiky dívá skepticky – podle jejích autorů rozhodně přinášejí více škod a rizik než užitku.

Od 90. let se v Londýně začaly objevovat ruské školy, v pravoslavných kostelech bylo najednou plno, stejně tak v ruských restauracích Mari Vanna a Novikov. Ruskojazyční občané bývalého SSSR se stali brzy významnými hybateli britské ekonomiky. Nepřicházeli totiž s prázdnou, ale s penězi, sice nejasného původu, zato jasných rozměrů – byly obrovské.

Jednou z prvních VIP investorek se stala v roce 1999 dcera tehdejšího ruského prezidenta Borise Jelcina Taťjana Ďjačenková, která si koupila ve městečku St George’s Hill u Londýna dům ve stylu art deco. Stála u zrodu fenoménu, jemuž Rusové říkají „tři B“, tedy „bezpečná britská banka“. 

Ďjačenková věděla, že se blíží konec panování jejího otce a že rodinné úspory je třeba zabezpečit jinde než v Rusku. Po ní to zopakovaly desítky ruských zbohatlíků. Včetně nejslavnějšího z nich – Romana Abramoviče, mj. majitele fotbalového klubu Chelsea. Počátek 21. století byl poznamenán boomem ruských investic do britské ekonomiky. I jeden z nejdražších londýnských bytů v penthousu Bulgari v okrsku Knightsbridge za zhruba 150 milionů liber patří majiteli ruského pasu. Podle Transparency International vrhli v poslední době na trh s britskými nemovitostmi ruští podnikatelé minimálně 970 milionů „špinavých“ liber. To je prý ověřená částka – odhady jsou mnohonásobně vyšší.

Putin je volá zpět

Vedle toho se ruští oligarchové snaží dostat do blízkosti významných britských politiků. Pokoušel se o to i ruský magnát Oleg Děripaska. Dnes je na sankčním seznamu, a přesto se jeho firma En+ Group objevila loni na londýnské burze. Děripaska sice nyní oznámil, že odchází z vedení podniku, ale nejspíš jde o typické obcházení sankcí – své podíly přepíše na příbuzné, děti či jiné prostředníky.

V posledním desetiletí se mezi těmi, kdo si z Británie udělali dílem skladiště, dílem pračku úspor, objevili i lidé blízcí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Přitom právě on v poslední době vyzývá své krajany, aby se vrátili domů i s tím, co s sebou ve strachu před daňovými orgány, tajnými službami a konkurenčními gangy odvezli. Nejde o klasické emigranty. Většina z těchto lidí pendluje mezi Ruskem a Británií.

Už 1. května Britové přijali opatření, která by měla ztížit „ulívání“ peněz a firem do zámořských offshorů, protože nyní je možné zveřejňovat jména majitelů účtů registrovaných v podnikatelských rájích. Odhaduje se, že tady mají občané Ruska uloženo přinejmenším 34 miliard liber. Ty by nyní mohly být ohroženy. Britská premiérka Theresa Mayová dokonce slibovala i zmrazení ruských aktiv poté, co byli v Salisbury otráveni bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera.

O tom, že britské vedení to tentokrát myslí vážně, svědčí i potíže doposud nedotknutelného Abramoviče. Před třemi týdny mu vypršelo vízum investora a podle britských zdrojů mu ministerstvo vnitra pobyt zatím neprodloužilo. Nejčastějším vtípkem na ruských so ciálních sítích byl včera inzerát s Abramovičovým podpisem: „Koupím vízum do Británie. Za jakoukoli cenu. Zn.: Platba v hotovosti, nákladní vůz s sebou.“

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...