3. července 2015 15:35, aktualizováno  15:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské zpravodajské služby posílily činnost v zemích EU a NATO, tvrdí zpráva

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: APReuters

BRATISLAVA Ruské zpravodajské služby po zhoršení vztahů mezi Moskvou a Západem posílily aktivity v členských zemích EU i NATO. Ve zprávě o své činnosti za minulý tok to uvedla slovenská civilní tajná služba SIS.

„V souvislosti s narůstajícím napětím ve vztahu mezi Ruskou federací a západními státy kvůli konfliktu na Ukrajině výrazně zintenzivnily aktivity ruských zpravodajských služeb ve všech státech Severoatlantické aliance (NATO) a EU, včetně Slovenska,“ informovala SIS, bližší podrobnosti ale neuvedla.

Špioni v Praze

Český týdenník Respekt letos v březnu s odvoláním na vládní zdroje napsal, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila v Praze tři ruské špiony, kteří museli opustit Českou republiku.

Moskva podle SIS loni aktivně podporovala separatistické snahy v jihovýchodních oblastech Ukrajiny s cílem udržet Ukrajinu ve sféře svého vlivu. 

„Kromě využívání nevojenských prostředků nátlaku ulehčovala vnitropolitická situace tvrdému jádru konzervativců blízkých (ruskému prezidentovi) Vladimiru Putinovi prosazovat ve vztahu k Ukrajině i rozhodnutí o možnosti použití silových prostředků,“ uvedla slovenská tajná služba.

Loni podle SIS na Slovensku také přetrvávala snaha několika zahraničních zpravodajských služeb o infiltraci do ústředních orgánů státní správy, bezpečnostních složek, ale také o ovlivňování veřejného mínění. „Služba zjistila zvýšený zájem o aktivity v ekonomické, vědecké a vojenské oblasti, jakož i v oblasti informačních technologií a průmyslové špionáže,“ píše se ve zprávě, kterou SIS zveřejnila na svém webu.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov
SOUTĚŽ: Vyhrajte zábavnou stavebnici pro nejmenší LEGO® DUPLO® Tropický ostrov

Pojďte si s námi zasoutěžit a vyhrajte LEGO® DUPLO® Tropický ostrov. Veselé tvoření podporuje emoční vývoj i rozvoj jemné motoriky. Odpovězte na jednoduchou otázku a získejte krásnou stavebnici.