22. listopadu 2017 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruského miliardáře Kerimova zadržela francouzská policie. Kvůli daňovým únikům

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ruský miliardář Kerimov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský miliardář Kerimov. | foto: Reuters

PRAHA/NICE Ruský právník, podnikatel a bývalý majitel fotbalového klubu Anži Machačkala Sulejman Kerimov byl v pondělí na letišti v Nice zadržen francouzskou policií. Úřady jej podezírají z daňových úniků. Podle Kremlu však Kerimov disponuje diplomatickou imunitou.

„Byl zadržen, aby podal výpověď v případu spojeným s daňovým únikem,“ uvedla kancelář francouzského prokurátora pro agenturu Reuters. Zástupci společnosti Polyus odmítli záležitost komentovat a Kerimovovi zástupci nebyli k dosažení.

Sulejman Kerimov je podle časopisu Forbes 21. nejbohatším ruským podnikatelem a jeho majetek má hodnotu téměř 136 miliard korun. Jeho rodina vlastní většinu ve společnosti Polyus, která je největším producentem zlata v Rusku. Kerimov je zároveň i senátorem v Dagestánské republice.

„V tuto chvíli děláme co je v našich silách, abychom ochránili práva senátora a ruského občana Sulejmana Kerimova,“ uvedl podle deníku le Parisien mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ruský miliardář Kerimov na fotbalovém zápase klubu Anži Machačkala.

Ruský miliardář Kerimov na fotbalovém zápase klubu Anži Machačkala.

Podle zdrojů agentury Reuters se vyšetřovatelé zaměřili na nákup luxusní rezidence na francouzské riviéře, který měl Kerimov uskutečnit skrze účelově založenou firmu. Jeho cílem mělo být vyhnout se placení vysokých daní. Ruský podnikatel byl měl být ve vazbě minimálně 24 hodin.

Podle ruského ministerstva zahraničí měl mít Kerimov diplomatický pas a imunitu. Ruská strana o tomto faktu prý bryskně informovala francouzské vyšetřovatele. Podle ruských médií však Kerimov vstoupil do země za použití soukromého nikoliv diplomatického pasu.

„Kerimov má diplomatický pas, ale ten ho neochraňuje před vyšetřováním,“ sdělila kancelář prokurátora. Francouzské ministerstvo zahraničí však nepotvrdilo, že by v této záležitosti jakkoliv komunikovalo s Moskvou.

Miliardář a senátor měl v minulosti podíl v Uralkali, jednom z největších producentů hnojiv na světovém trhu. Také vlastnil dagestánský fotbalový klub Anži Machačkala. Dokud jej neprodal obchodníkovi Osmanu Kadijevovi, působil v týmu i český trenér Pavel Vrba.

mhMartin Hampejs
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz