23. července 2019 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruskem otřásla tragédie. Při požáru na dětském táboře přišly o život nejméně čtyři děti

Nejméně čtyři děti přišly o život při požáru na letním táboře v Chabarovském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejméně čtyři děti přišly o život při požáru na letním táboře v Chabarovském... | foto: ČTK

Moskva Nejméně čtyři děti přišly o život při požáru na letním táboře v Chabarovském kraji na východě Ruska. Krajské úřady vyhlásily od středy třídenní smutek. Nad tragédií se rozhořčil premiér Dmitrij Medveděv, který nařídil zjistit, kdo povolil tábor, kde se tak zásadně porušovaly bezpečnostní předpisy. Případem se zabývají vyšetřovatelé, kteří už zadrželi ředitele a vlastníka tábora.

Požár v táboře vypukl v noci na úterý. Shořelo 20 z 26 stanů, ve kterých trávily prázdniny skoro dvě stovky dětí ve věku od sedmi po 15 let, další stovky byly v chatkách.

Hasiči na místě požáru našli tělo mrtvé dívky, která by v úterý oslavila jedenácté narozeniny. Další tři vážně popálené děti - dvě dívky a chlapec - zemřely na jednotce intenzivní péče. Zranění se ukázala neslučitelná se životem, napsala agentura Interfax.

Krajské úřady vyhlásily od středy třídenní smutek.
„Uskutečnila se plánovaná kontrola, která nařídila odstranit menší závady v...

Kontroloři neměli k fungování tábora vážnější výhrady, hájí se ředitel tábora Maxim Kuzněcov. „Uskutečnila se plánovaná kontrola, která nařídila odstranit menší závady v dokumentech. Jiné výhrady nebyly. Loni tuto část tábora, stanovou, osobně kontroloval gubernátor spolu s krajským policejním náčelníkem,“ řekl šéf tábora televizi RBK.

Vedení tábora mělo kontrolory oklamat

Krajská zmocněnkyně pro práva dětí téže stanici naopak řekla, že vedení tábora vědomě kontrolory oklamalo. Ti pak nabyli dojmu, že stany jsou určeny k hraní, a ne ke spaní. Prezidentova zmocněnkyně Anna Kuzněcovová podle agentury TASS usoudila, že kontroly byly formální, ačkoliv si měly hledět možného ohrožení dětí.

Premiér Medveděv kritizoval před kamerami přímo gubernátora Chabarovského kraje, který mu prý tvrdil, že o existenci tábora nikdo nevěděl.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.