Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Rusko a Bělorusko spolu vytvoří protivzdušnou obranu

Svět

  16:34
MOSKVA - Rusko a Bělorusko uzavřely dohodu o vytvoření společné protivzdušné obrany. Oznámil to poradce ruského prezidenta Dmitrije Medveděva Sergej Prichoďko. Podle ruského prezidenta dohoda "výrazně zvýší obranyschopnost Ruska a Běloruska". Obě země se shodují v kritice amerických plánů na vybudování protiraketové obrany v Česku a v Polsku jako ohrožení své bezpečnosti.

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem foto: ČTK

"Bělorusko dostane od Ruska posily pro letectvo a protivzdušnou obranu, stejné posílení obrany získá i Rusko," prohlásil velitel ruských vzdušných sil generálplukovník Alexandr Zelin. Společný systém podle něj zlepší radiolokační kontrolu vzdušného prostoru zejména v malých a velmi malých výškách na západní hranici soustátí od Pobaltí až po Ukrajinu. Do společné obrany má být podle generála zapojeno pět leteckých jednotek, deset protiletadlových jednotek, pět radiolokačních jednotek a jedna jednotka radioelektronického boje.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko však na úvod jednání s Medveděvem podotkl, že "vytvoření společného systému protivzdušné obrany by mělo být součástí jednoho balíku s prohloubením vojenské a technické spolupráce" obou zemí.

Lukašenkův výrok se shodoval s informacemi listu Kommersant, který napsal, že Minsk dosud podmiňoval podpis dávno připravené dohody tím, že Rusko výhodně dodá Bělorusku nejmodernější techniku a zároveň zadá zakázky běloruským zbrojovkám. To se zase nezamlouvalo Moskvě.

Rusko s Běloruskem chystají úzkou spolupráci
Na pořadu jednání v Kremlu má být také společný plán protikrizových opatření, vytvoření společného celního prostoru, zjednodušení pohybu občanů obou zemí či používání ruského rublu jako regionální měny.

"Hovořili jsme (s Medveděvem) a nenašli jsme rozpory v žádných otázkách," řekl Lukašenko podle agentury ITAR-TASS. Dodal však, že v agendě soustátí se nahromadilo mnoho problémů. Za nezbytné kupříkladu považuje vytvořit rovnoprávné podmínky pro podniky z obou zemí. "Opravdoví přátelé nikdy nebudou působit ke škodě zájmů druhého," dodal.

Minsk se sice nedávno domohl od Ruska příslibu rychlejšího vyplacení miliardového úvěru a údajně i výhodnějších cen plynu, která by se během roku měla podle Minsku pohybovat okolo 148 dolarů za tisíc metrů krychlových, ale nespěchá s ústupky ruské straně. Naopak Bělorusko nedávno zvýšilo sazby za tranzit ruské ropy o 23 procent a Lukašenkem dříve přislíbené uznání Abcházie a Jižní Osetie, které se odtrhly od Gruzie, míní běloruský parlament posoudit až počátkem dubna.

Podle listu Kommersant Lukašenkovu pozici při vyjednávání s Moskvou zjevně posílilo sbližování se Západem. "Jestli dříve politika Alexandra Lukašenka spočívala v ochraně zájmů režimu od občas přílišných požadavků Moskvy, avšak při setrvávání v ruské plavební dráze, nyní Minsk rychle koriguje svůj kurz," napsal deník.

Bělorusko se jeví nejbližším spojencem Moskvy, která už roky dotuje Lukašenkův režim výhodnými půjčkami a nižšími cenami ropy a plynu. Přesto však mezi oběma metropolemi propukají i rozmíšky, kterými si partneři vynucují ústupky a výhodnější podmínky spolupráce. Podle Kommersantu Bělorusko "vyrostlo z postavení klientského státu s jediným patronem".

Autoři: ,