Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko a případy 'Mauglí'

Svět

  10:21
MOSKVA/PRAHA - Ruský otec, který svou vlastní dceru svěřil do výchovy psů a koček, byl včera zadržen policií. Protože ale není jasné, jakého zločinu se vlastně dopustil, byl po několika hodinách propuštěn na svobodu. Dívku mezitím prohlédli lékaři. Podle nich se sice chová jako pes - štěká, ovládá psí mimiku a na lidi skáče - má prý však šanci všechno „dohonit“.

Pětiletá Nataša, která vyrůstala mezi psy a kočkami, má prý podle psychologů ještě šanci se "zařadit." foto: AFP

I když nejde ani zdaleka o první případ tohoto druhu, způsobil v Rusku skandál. Na rozdíl od dosavadních nalezenců, které vychovávala zvířata, mělo děvčátko oba rodiče a dokonce s jedním z nich žilo ve společné domácnosti. Tam ovšem kromě tatínka, babičky a dědečka pobývalo i blíže neurčené množství koček a psů.

Právě oni se o dnes pětiletou Natašu starali. Podobně jako zvířata se musela dívka spokojit s tím, že její život je omezen stěnami třípokojového bytu. Na rozdíl od psů a koček ale dívka nikdy nebyla na ulici. Venčila se jen zvířata.

Dívka nemluví, ale slova chápe. Když strážci veřejného pořádku vešli do bytu, našli ji ve špinavých šatech s „výrazem vyděšené kočky“. Namísto pozdravu zamňoukala a zaštěkala. Policie přitom odhalila celou kauzu náhodou. Kvůli dluhům byly totiž v bytě odpojeny elektřina, voda i plyn. Nefungovala ani kanalizace, takže se po chodbách linul neuvěřitelný zápach. Proto sousedi volali policii.

Případ dostal přezdívku „Mauglí“ - podle hrdiny Knihy džunglí, kterého vychovávali vlci. Podobných případů se ale v Rusku v poslední době objevilo víc. Někdy se ale podaří odhalit „vlčí“ dítě pozdě, když už ho nelze lidským návykům naučit. Na ruském Altaji našli kupříkladu sedmiletého Antona, kterého vychovala fena. Na jeho převýchovu bylo už pozdě. Čtyřletý Artur, který byl objeven letos ve Stavropolském kraji, žil se svou matkou na ulici a největší starost o něj měli psi. Od nich se také naučil štěkat a kňučet.

Jiný ruský „Mauglí“, čtyřletý Anton, se zase choval jako kočka. Předl, třel se lidem o nohy a spával „stočený do klubíčka“. Jeho biologičtí rodiče byli alkoholici a to, že se jim o potomka starala kočka, jim vyhovovalo. Podle oficiálních statistik dnes žije v Rusku asi 100 tisíc rodin na hranici absolutní bídy. A tak se množí případy, jako je ten, o kterém nedávno informovaly úřady v Krasnojarsku, kde bylo objeveno děvče, které v pěti letech vážilo jen 10 kilogramů. V Brjanské oblasti prý zase nabízela matka svou šestiletou dceru za 10 tisíc dolarů.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat