Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko ještě neví, kde jsou hranice anektovaných oblastí. Zeptá se lidí

Svět

  13:04aktualizováno  13:59
Moskva bude konzultovat s obyvateli Chersonské a Záporožské oblasti stanovení hranic těchto ukrajinských regionů, které Rusko z části okupuje a jejichž anexi minulý týden ohlásil prezident Vladimir Putin. Ruskou anexi ukrajinských území odmítají Kyjev i Západ, jejichž představitelé ji odsuzují jako nelegální.

Rusko v pátek podpisem smluv zahájilo proces záboru celkem čtyř ukrajinských regionů, ani jeden z nich však není plně pod kontrolou ruských invazních sil. Kromě Záporožské a Chersonské oblasti se jedná také o mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR).

„U LNR a DNR to budou hranice z roku 2014. Cherson a Záporoží – ohledně hranic budeme pokračovat v konzultacích s obyvateli těchto regionů,“ odpověděl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na otázku, zda Rusko anektuje tyto regiony celé, nebo jen jejich části. Ruské invazní síly totiž neokupují celé tyto regiony a v posledních dnech přicházejí zprávy o tom, že ukrajinská armáda dobývá zpět některé další obce v těchto oblastech.

Na dotaz, komu podle Moskvy náleží části těchto čtyř regionů, které má pod kontrolou Kyjev, Peskov podle agentury TASS neodpověděl. Neupřesnil ani, jak mají konzultace s obyvatelstvem vypadat.

Ruské snaze o anexi ukrajinských území předcházela na okupovaných územích hlasování, která proruské úřady označovaly za referenda o připojení k Rusku, nicméně Kyjev ani Západ jejich platnost neuznaly.

Plebiscity opakovaně provázely zprávy o nucené účasti voličů a dalších volebních podvodech. Po hlasování proruští činitelé prohlásili, že většina lidí se vyslovila pro sjednocení s Ruskem. V pondělí pak připojení čtveřice území oficiálně schválila Státní duma, dolní komora ruského parlamentu.

Rusko už v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, kde vznikly mezinárodně neuznané DNR a LNR. Jejich nezávislost Moskva oficiálně uznala letos v únoru, v předvečer zahájení invaze na Ukrajinu.

I tehdy panovaly nejasnosti, zda Rusko uznalo jejich svrchovanost v hranicích území ovládaných separatisty nebo v administrativních hranicích celých ukrajinských oblastí – Doněcké a Luhanské, z nichž většinu tehdy měl pod kontrolou Kyjev. Vůdce DNR později řekl, že Rusko uznalo její nezávislost v hranicích celé Doněcké oblasti.

Předseda výboru Státní dumy Pavel Krašeninnikov podle agentury TASS prohlásil, že Záporožská oblast bude k Ruské federaci připojena v rámci jejích administrativních hranic a Chersonská navíc se dvěma okresy Mykolajivské oblasti, které okupují ruské síly, a kde se konalo hlasování.

Neschopnost Ruska říci, zda si nárokuje celé regiony, nebo pouze ty části, které okupují jeho síly, upozorňuje na uspěchanou a zmatenou povahu anexí, poznamenala agentura Reuters v reakci na Peskovovy odpovědi.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat