Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Za speciální vojenskou operaci. Šaman požehnal Rusům v den smrtícího útoku

Nejvyšší šaman Ruska Kara-ool Dopchun-ool provádí rituál pro vojáky, kteří se účastní bojů na Ukrajině. (5. října 2023) foto: Profimedia.cz

Nejvyšší ruský šaman požehnal vojenské ofenzívě Kremlu na Ukrajině. Ruské vojáky pochválil a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil za „nepřítele ukrajinského lidu“. Podle zahraničních agentur se tak stalo včera předtím, než ruské rakety u Kupjansku zabily více než 50 civilistů.
  13:34

„Vyzývám ke štěstí, zdraví a prosperitě ruského lidu,“ řekl Kara-ool Dopchun-ool, vedoucí šamanské skupiny známé jako „Duch medvěda“ a zvolený nejvyšší šaman Ruska. Na videu, které zveřejnila ruská státní agentura RIA Novosti, je oblečen do obřadního oděvu, rytmicky buší do bubnu a zpívá.

„To je za ty, kteří nyní bojují. Za ty, kteří provádějí speciální vojenskou operaci na Donbasu,“ řekl před zahájením rituálu. Ukrajinský lid si podle něj musí uvědomit, že sám Zelenskyj je „nepřítel ukrajinského lidu“. To podle šamana vyřeší jeho brzké sesazení z čela státu, píše list The Moscow Times.

Agentura AFP uvedla, že nejvyšší ruský šaman dal požehnání ruské invazi ve stejný den, kdy ruské rakety na Ukrajině zabily více než 50 civilistů. Podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova ruské síly zasáhly obchod a kavárnu ve vesnici Hroza zhruba 30 kilometrů západně od Kupjansku.

Šamani a vojáci ze Sibiře

Šaman slouží na Sibiři jako léčitel a věštec již po staletí. V sovětské éře byla jejich činnost tvrdě potlačována, ale dnes v odlehlých oblastech Sibiře funkce šamana opět nabývá na významu. Kara-ool Dopchun-ool byl do vedoucí funkce zvolen v roce 2018 po prvním celoruském sjezdu šamanů v republice Tuva na jihu Sibiře.

Ruská mobilizace se totiž odlehlých koutů Ruska dotkla mnohem víc, než by se mohlo zdát. Například v Burjatsku, venkovském regionu obklopujícím jižní břeh jezera Bajkal, byli podle agentury Reuters v rámci mobilizace někteří muži povoláni do armády bez ohledu na svůj věk, vojenskou minulost nebo zdravotní záznamy.

Burjatští ochránci práv navíc mají podezření, že břemeno mobilizace a válka samotná padá víc na chudé regiony s etnickými menšinami, aby Kreml nevyvolal hněv obyvatelstva v hlavním městě Moskvě.

Nejznámějším sibiřským šamanem je ovšem Alexandr Gabyšev, který proslul svým záměrem vyhnat z Kremlu ruského prezidenta Vladimira Putina a nastolit vládu lidu. V roce 2021 ho ruské soudy poslaly do psychiatrické léčebny. Soud tehdy uvedl, že Gabyšev představuje „extrémní nebezpečí“ pro společnost.

Letos v polovině září informovala stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) o tom, že šaman požádal o přesun do mírnějšího zařízení. Soudy žádost zamítly.

5. října 2023

Autor: